Taliansky prezident Giorgio Napolitano odstúpil z funkcie. Kvôli veku

Giorgio Napolitano Foto: TASR/AP

Rím 14. januára (TASR) - Taliansky prezident Giorgio Napolitano odstúpil dnes z funkcie hlavy štátu, ktorú zastával od roku 2006. Dôvodom jeho rozhodnutia je pokročilý vek, keďže v júni tohto roku sa dožije 90 rokov.

Právomoci hlavy štátu po prezidentovom odstúpení v zmysle talianskej ústavy dočasne prechádzajú na šéfa Senátu Pietra Grassa.

Parlament by sa mal pokúsiť zvoliť Napolitanovho nástupcu najneskôr do dvoch týždňov. V prvých troch kolách musí prezidentský kandidát získať dvojtretinovú väčšinu hlasov, vo štvrtom kole tajnej voľby však stačí už jednoduchá nadpolovičná väčšina.

Premiér Matteo Renzi si želá, aby bol nový prezident zvolený čo najskôr na základe dohody vládnej koalície s opozíciou. Ak sa to nepodarí, Renzi sa podľa niektorých analytikov môže pokúsiť presadiť aj predčasné voľby.

Giorgio Napolitano chcel kvôli vysokému veku odísť z politiky už vlani. Politické strany sa však vtedy nedokázali dohodnúť na osobe jeho nástupcu, a tak ho napokon zákonodarný zbor v apríli 2013 zvolil za prezidenta na ďalšie funkčné obdobie.

Po znovuzvolení však Napolitano signalizoval, že nezostane vo funkcií celé sedemročné funkčné obdobie. Svoje odstúpenie avizoval už pred dvoma týždňami.

Konsenzus v otázke Napolitanovho zástupcu sa zatiaľ len hľadá. Najčastejšie sa v tejto súvislosti spomínajú mená bývalých premiérov Romana Prodiho a Giuliana Amata. Ďalšími možnými nástupcami sú starosta Ríma Walter Veltroni, primátor Turína Piero Fassino a tiež sudca ústavného súdu Sergio Mattarello.

Úloha talianskeho prezidenta je zväčša reprezentatívna. Napolitano však zohrával omnoho významnejšiu úlohu, keď pomáhal udržiavať politickú stabilitu krajiny v nepokojných krízových obdobiach.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.