Beblavý: Bratislavský kraj nezverejnil majetky predsedu ani poslancov

Miroslav Beblavý Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 14. januára (TASR) - Bratislavský samosprávny kraj (BSK) doteraz nezverejnil na svojom webe majetkové priznania za rok 2013 predsedu ani krajských poslancov. Zanedbáva si tak svoje povinnosti. Upozornil na to podpredseda Siete Miroslav Beblavý s tým, že na stránkach zvyšných samosprávnych krajov už majetkové priznania zverejnené sú.

Beblavý zdôraznil, že ústavnému zákonu o konflikte záujmov podliehajú aj samosprávy, teda aj kraje a ich poslanci i predsedovia. "Podávajú majetkové priznania za predchádzajúci kalendárny rok komisii zastupiteľstva najneskôr do 31. marca. Tieto majetkové priznania by mali byť následne zverejnené bez zbytočného odkladu na internetovej stránke samosprávneho kraja," vysvetlil Beblavý. BSK to podľa jeho slov neurobil.

"Na stránke BSK sa napriek tomu, že od 31. marca 2014 uplynulo viac než deväť mesiacov, majetkové priznania poslancov a župana za rok 2013 nenachádzajú," poznamenal. Zverejňovanie majetkových priznaní je podľa Beblavého dôležité, keďže ľudia môžu porovnávať majetok funkcionárov pri nástupe do funkcie a po jej skončení.

"Práve porovnanie totiž môže odhaliť neobvyklý nárast majetku práve počas výkonu verejnej funkcie. Ak teda Bratislavský samosprávny kraj tieto prvotné majetkové priznania nezverejňuje, marí sa tým účel ústavného zákona," doplnil Beblavý.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.