Ceny ropy sa na konci obchodného týždňa zvýšili

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

New York 17. januára (TASR) - Ceny ropy sa nielen v posledný deň, ale aj za celý obchodný týždeň zvýšili. Ide o prvý týždňový nárast jej cien od novembra 2014. Dôvodom je najnovšia prognóza Medzinárodnej agentúry pre energetiku, ktorá predpovedá, že dodávky ropy na svetové trhy zo štátov, ktoré nie sú členmi Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) budú nižšie, ako pôvodne predpokladala. Údaje z USA totiž naznačujú, že tamojšie ropné firmy znížili svoju produkciu. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Barel (159 litrov) americkej ropy WTI s dodávkou vo februári v piatok (16.1.) zdražel o 2,44 USD a uzavrel obchodovanie na newyorskej komoditnej burze pri cene 48,69 USD (42,01 eura). Za celý týždeň sa cena kontraktu zvýšila o 0,7 %.

Cena marcového kontraktu severomorskej ropnej zmesi Brent v posledný deň obchodovania stúpla o 1,90 USD na 50,17 USD za barel. Februárový kontrakt na Brentu vypršal vo štvrtok (15.1.) a jeho cena klesla o 1,02 USD na 47,47 USD za barel.

Ceny ropy sa vlani prepadli o takmer 50 %, najstrmšie od roku 2008. Dôvodom bol rast jej produkcie v USA a v dôsledku tohto nadmerné zásobenie trhov ropou, čo spôsobilo, že ponuka vysoko prevýšila dopyt.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.