Petržalčania dávali vlani deťom aj biblické či africké mená

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 17. januára (TASR) - Biblické mená, mená z antickej mytológie či africké mená, ktorých význam dáva názov i rieke či mestu na čiernom kontinente - aj také dávali počas minulého roku svojim deťom rodičia z bratislavskej Petržalky. V najväčšej mestskej časti hlavného mesta sa v roku 2014 narodilo 3055 chlapcov a dievčat, tento rok prišlo prvé dieťa na svet už tri hodiny po polnoci. TASR o tom informovala petržalská hovorkyňa Michaela Platznerová.

"Rodičia môžu v súčasnosti pomenovať dieťa aj neobyčajným, respektíve u nás neobvyklým menom," vraví hovorkyňa. Vysvetľuje, že matrikár skontroluje, či meno existuje v knihe Meno pre moje dieťa, ktorú vydal Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra, alebo meno zapíše na základe potvrdenia ambasády štátu, v ktorom sa vyskytuje. "Matrikár využíva tiež menné zoznamy na celosvetovo uznávaných internetových stránkach," dodala Platznerová.

Najčastejšie mená, ktoré novonarodení chlapci v Petržalke dostali od svojich rodičov, boli Jakub, Adam, Filip, Matúš, Oliver, Sebastian a Teodor. U dievčat zase rodičia preferovali mená Nina, Ema, Viktória, Natália, Hana a Sofia.

V roku 2014 sa v Petržalke rozhodlo uzavrieť manželstvo 299 párov. Z tohto počtu bolo 62 sobášov cirkevných a 237 civilných. "Civilné sobáše sa konajú zvyčajne v sobášnej sieni CC Centra na Jiráskovej ulici, ale svadobný obrad je možné vykonať v podstate kdekoľvek na vhodnom mieste podľa požiadavky snúbencov," vysvetľuje hovorkyňa. V uplynulom roku vykonali sobášiaci 29 obradov napríklad v zasadacej miestnosti alebo v kancelárii zástupcu starostu, v Sade Janka Kráľa, v hoteloch či reštauráciách, na lodi alebo aj v areáli lodenice.

Len 15 párov požiadalo podľa hovorkyne o termín obradu počas pracovného dňa. "Zvyčajne to boli tzv. malé sobáše, teda bez príhovorov, len to, čo vyžaduje zákon," doplnila. Za sobáš v zasadacej miestnosti alebo kancelárii zaplatia snúbenci približne 83 eur a v teréne takmer 250 eur.

Narodenia a sobáše Petržalčanov mimo územia Slovenskej republiky eviduje Osobitná matrika Ministerstva vnútra SR. Podľa evidencie tejto matriky sa mimo Slovenska v roku 2014 narodilo 209 Petržalčanov a sobáš uzavrelo 90 párov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.