PREMIÉR:Téma verejného obstarávania nie je príliš sexi, no je významná

Predseda vlády SR Robert Fico počas pracovnej konferencie organizovanej Úradom pre verejné obstarávanie (ÚVO) na tému História a smerovanie ÚVO - 15. výročie vzniku. V Bratislave 27. januára 2015. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 27. januára (TASR) – Téma verejného obstarávania (VO) nie je príliš sexi, ťažko sa o nej hovorí, napriek tomu má obrovský význam. Uviedol to dnes na odbornej konferencii venovanej 15. výročiu založenia Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) v Bratislave predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD).

"V minulosti sa na Slovensku pod rúškom zvýšenia transparentnosti verejného obstarávania procesy natoľko skomplikovali, až sa takmer zastavili. My sme vždy chceli byť väčším pápežom ako pápež. To je však už údel mnohých mladých demokracií po roku 1989. V dôsledku toho neúspešné dodávateľské subjekty mali nástroje na nekonečné predlžovanie procesov," povedal premiér.

Poznamenal, že on osobne je zástancom transparentnosti VO, ktoré však musí byť funkčné a nemôže brzdiť hospodársky a sociálny rozvoj krajiny. "V tejto súvislosti sa vláda SR zaviazala, že navrhne také zmeny vo verejnom obstarávaní, aby bol tento proces na jednej strane transparentný a zjednodušený, na druhej strane dostatočne pružný," priblížil.

Novely zákona o verejnom obstarávaní, ktoré prijala súčasná vláda, podľa neho priniesli pomerne veľké zmeny. Ich cieľom bolo sprehľadniť a zjednodušiť VO a priniesť transparentnosť, zrýchlenie a zlacnenie obstarávania pre daňových poplatníkov. Novely mali zároveň prispieť k väčšej otvorenosti procesov VO a k ochrane kvalitných a poctivých dodávateľov. "Jednoznačne môžem skonštatovať, že verejné obstarávanie je jedným z najpálčivejších problémov aj v oblasti boja proti korupcii, ktorú si vláda rovnako stanovila medzi svoje priority," zdôraznil premiér.

Konštatoval zároveň, že politiky VO sa čoraz viac stávajú súčasťou mocenského súboja, ktorý sa nevedie vždy čestnými a férovými praktikami. "Začne sa nejaké verejné obstarávanie a hneď padajú obvinenia: korupcia, úplatky. Takto však nemôžeme existovať, takto nemôžeme žiť," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.