V istých prípadoch sú Kežmarčania oslobodení od platenia daní

Ilustračné foto. Foto: TASR/František Iván

Kežmarok 27. januára (TASR) – Niektorí obyvatelia a právnické osoby v meste Kežmarok sú od istých daní a poplatkov v tomto roku oslobodení. Vedúci ekonomického oddelenia na Mestskom úrade v Kežmarku Miroslav Karpiš pre TASR uviedol, že ide spravidla o sociálne a verejnoprospešné dôvody. V prípade dane za užívanie verejného priestranstva sa to týka tých daňovníkov, ktorí využívajú verejné priestranstvo na akcie, z ktorých je výťažok v celom rozsahu určený na charitatívne alebo verejnoprospešné účely.

Zároveň sa to týka kultúrnych, športových, cirkevných, environmentálnych akcií usporadúvaných bez vyberania vstupného. Od dane za ubytovanie sú oslobodení držitelia preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím aj so sprievodcom. Okrem toho sa to týka vlastníka objektu na individuálnu rekreáciu, osoby mladšej ako 18 rokov a študentov mladších ako 25 rokov, ktorí sú ubytovaní v študentských domovoch. Správca dane ustanovil aj zníženie dane za ubytovanie o 50 percent pre daňovníkov, ktorí žijú v ubytovni alebo na súkromí.

Oslobodené od dane zo stavieb sú napríklad stavby slúžiace zdravotníckym zariadeniam, zariadeniam pre pracovnú rehabilitáciu a rekvalifikáciu občanov so zmenenou pracovnou schopnosťou, ale tiež stavby užívané na účely sociálnej pomoci, múzeá, galérie, knižnice, divadlá, kiná či osvetové zariadenia. „Zníženie dane zo stavieb o 50 percent je zo stavieb na bývanie a bytov vo vlastníctve držiteľov preukazov fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím aj so sprievodcom, ktoré slúžia na ich trvalé garáže. Rovnako to v prípade týchto osôb platí aj pri nebytových priestoroch v bytových domoch slúžiacich ako garáž. V prípade právnických osôb sa 50-percentné zníženie dane zo stavieb týka tých stavieb, ktoré sú v ich vlastníctve, ale nie sú založené alebo zriadené na podnikanie,“ dodal Karpiš. Takmer o tretinu menej platia daň zo stavieb aj vlastníci bytov starší ako 70 rokov.

Niektorí obyvatelia Kežmarku si môžu zároveň uplatniť aj nulovú daň za psa. Týka sa to dôchodcov s príjmom nižším ako životné minimum alebo osamelých starých ľudí nad 70 rokov. Oslobodenie od dane za psa sa týka aj ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím, zároveň ju nemusia platiť majitelia psov ozbrojených zložiek, záchranárskych psov alebo psa, ktorého si osvojili z útulku umiestneného na území mesta Kežmarok. V poslednom prípade sa toto oslobodenie vzťahuje len na obdobie jedného roka. „Rovnako jeden rok nemusí platiť vlastník daň za psa, u ktorého bola vykonaná sterilizácia, resp. kastrácia,“ uzavrel Karpiš.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.