V Bosne spáchalo vlani samovraždu 459 ľudí, dôvodom aj vojnové traumy

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Sarajevo 28. januára (TASR) - Vyše 450 ľudí spáchalo vlani v Bosne a Hercegovine samovraždu. Dôvodom bola aj depresia či posttraumatická stresová porucha spojená s vojnovým konfliktom v bývalej Juhoslávii v 90. rokoch, uviedol dnes spravodajský server Balkan Insight s odvolaním sa na policajné štatistiky.

V roku 2014 spáchalo v celej krajine samovraždu 459 ľudí, z toho 230 v moslimsko-chorvátskej Federácii Bosny a Hercegoviny (FBaH) a 229 v Republike Srbskej (RS). Viac ako dve tretiny obetí tvorili muži. Vo väčšine prípadov sa obete obesili.

Bosniansky psychiater Mirsad Serdarevič tvrdí, že vojnové traumy a posttraumatická stresová porucha rozhodne ovplyvnili počet samovrážd v krajine.

"Všeobecne povedané, najviac samovrážd je spojených s duševnou poruchou - najčastejšie unipolárnou a bipolárnou depresiou. Ale predovšetkým posttraumatická stresová porucha a sociálne a ekonomické dôvody, ako je nezamestnanosť, finančné a rodinné problémy, môžu výrazne ovplyvniť samovraždu," konštatoval Serdarevič.

"Po neopísateľne ťažkých traumatických udalostiach, ako je strata milovanej osoby násilným spôsobom, môže každodenná bolesť členov rodiny spôsobiť predispozíciu k samovražde. Táto predispozícia sa môže zosilniť v oblasti, ktorá nemá podporu a kde sú prítomné ďalšie negatívne sociálne a ekonomické faktory," uviedol psychiater.

Podľa policajných štatistík si vlani vzalo život vyše 20 neplnoletých osôb po sporoch so staršími ľuďmi a z dôvodu problematických vzťahov v rodine či v škole.

Serdarevič uviedol, že problémy môže spôsobovať aj prenášanie traumy medzi generáciami. Bosnianska spoločnosť by sa mala podľa neho zamerať na osvetu a vzdelávať ľudí v rámci problematiky duševného zdravia.

"Vzdelávanie zamerané na destigmatizáciu psychiatrických ochorení a samovrážd je prvým krokom k zníženiu počtu samovrážd," vysvetlil.

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) spácha každoročne vo svete samovraždu približne milión ľudí. V prípade Bosny ide každoročne o 12 ľudí na 100.000 obyvateľov, čo je blízko k európskemu priemeru.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.