Nemocnice dlhujú na poistnom Sociálnej poisťovni vyše 120 mil. eur

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Bratislava 28. januára (TASR) – Dlhy zdravotníckych zariadení voči Sociálnej poisťovni prekročili hranicu 120 miliónov eur. Ku koncu minulého roka dlhovali na nezaplatenom poistnom vyše 120,2 milióna eur. Medziročne sa tak ich pohľadávky zvýšili takmer o 34 miliónov eur. Vyplýva to z informácie Sociálnej poisťovne, ktorú vláda vzala dnes na vedomie.

Pohľadávky voči zdravotníckym zariadeniam v pôsobnosti štátu dosiahli 81,8 milióna eur, čo predstavuje 68,1 percenta z celkového objemu pohľadávok. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa zvýšili o vyše 4,4 milióna eur. S neuhradenými pohľadávkami sa trápia Univerzitná nemocnica Bratislava, Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Bratislava, Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica a Národná transfúzna služba SR.

Dlhy transformovaných zdravotníckych zariadení predstavovali viac ako 38,4 milióna eur. Za mesiac sa teda zvýšili takmer o 844.000 eur. Nárast pohľadávok z titulu neplatenia mesačných odvodov sa zaznamenal pri ôsmich zariadeniach.

Sociálna poisťovňa evidovala celkovo 21 sledovaných zdravotníckych zariadení s pohľadávkou. Z toho je šesť štátnych a 15 transformovaných zdravotníckych zariadení.

Štátnym nemocniciam sa však podľa ministerstva zdravotníctva darí s dlhmi vysporiadať. "V súčasnosti máme tri nemocnice a Národnú transfúznu službu, ktoré navyšujú dlh," uviedla hovorkyňa rezortu Martina Šoltésová.

Rezort poukazuje, že vďaka racionalizačným opatreniam nemocnice medziročne znížili tempo rastu záväzkov voči SP. "Celkovo ide o pokles vo výške takmer 3,1 milióna eur, a to aj napriek zvýšeným nákladom na mzdy. Veľmi pozitívne vnímame aj fakt, že Fakultná nemocnica Trnava svoj dlh voči SP nielenže nenavýšila, ale dokonca znížila, a to o takmer 311.000 eur," zhrnula Šoltésová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.