M. LAJČÁK: Čína si za svoje reformné úsilie zaslúži rešpekt a uznanie

Miroslav Lajčák Foto: TASR/Pavel Neubauer

Peking/Bratislava 3. februára (TASR) - Slovensko vníma Čínu ako dôležitého partnera pri riešení globálnych problémov, pričom vzájomné tesnejšie vzťahy sú nielen nutnosťou, ale obojstranne prospešné. Uviedol to šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák na pôde Čínskej akadémie sociálnych vied v Pekingu. Lajčák je v Číne na oficiálnej návšteve.

Ako ďalej poznamenal, Čína je tradičným partnerom pre Slovenskú republiku, ktorá uznáva jej rastúcu úlohu v dnešnom multipolárnom svete a oceňuje jej vyvážený prístup. "Bez konštruktívneho príspevku Číny nemožno riešiť politické, bezpečnostné, energetické, klimatické či rozvojové výzvy súčasnosti," podčiarkol minister.

Zároveň vo svojej prednáške zhodnotil zmeny, ktoré za posledných 20 rokov dosiahla stredná a východná Európa, ako aj Čína. "Pokrok, ktorý dosiahla Čína, je značný. Jej reformné úsilie si zaslúži rešpekt a uznanie. Slovensko ako krajina, ktorá prešla hlbokým transformačným procesom, vie na základe vlastnej skúsenosti, aké je to ťažké a komplexné, aj keď rozsah týchto procesov v Číne je omnoho zložitejší a náročnejší," zdôraznil.

Čínska akadémia sociálnych vied je inštitúcia pre oblasť humanitných a sociologických vied a najväčší think-tank v krajine. Spadá pod ňu 39 rozličných inštitútov a má 4000 zamestnancov. Jej Inštitút pre európske štúdie sa zaoberá aj SR. Lajčák pri príležitosti jej návštevy dostal publikáciu o Slovensku z edičného radu Sprievodca svetom, ktorú vypracovali vedeckí pracovníci venujúci sa Slovensku.

TASR informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.