Orbán dal Merkelovej uspokojivé odpovede k otázke nemeckých podnikov

Maďarský premiér Viktor Orbán a nemecká kancelárka Angela Merkelová si podávajú ruky po tlačovej konferencii 2. februára 2015 v Budapešti Foto: TASR/AP

Budapešť 3. februára (TASR) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová k otázke maďarských vládnych krokov ovplyvňujúcich činnosť nemeckých podnikov dostala v pondelok od predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána uspokojivé odpovede, vyhlásil dnes maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó.

Šéf diplomacie v relácii maďarského štátneho rozhlasu poznamenal, že ak by maďarské podnikateľské prostredie bolo zlé, neboli by od roku 2010 prišli do Maďarska nové nemecké investície v hodnote šesť miliárd eur, v rámci ktorých v 6000 nemeckých podnikoch v Maďarsku je zamestnaných 300.000 ľudí.

Szijjártó povedal, že Merkelová s Orbánom sa zhodli v tom, že Nemecko s Maďarskom spolupracujú v geopolitických otázkach, akými sú rozvoj vzťahov Európskej únie s Ruskom či Eurázijskej ekonomickej únie (EEÚ) s EÚ.

Spoločným záujmom oboch krajín podľa jeho slov je aj uzavretie ukrajinského konfliktu výhradne mierovou cestou. Minister dodal, že nemecká kancelárka a maďarský premiér nehovorili o otázkach maďarskej podpory sankcií EÚ voči Rusku. "Maďarsko sa podriaďuje spoločným európskym rozhodnutiam," zdôraznil.

Szijjártó v komerčnej televízii TV2 poznamenal, že vo vzťahu Maďarska a Nemecka nemožno hovoriť o žiadnom konflikte, pričom osobné vzťahy Merkelovej s Orbánom sú podľa jeho vyjadrenia úplne vynikajúce. Podotkol, že Orbán v rozhovoroch konštatoval, že úloha občianskej sféry je v spoločnosti veľmi dôležitá, organizácie však musia fungovať transparentným spôsobom.

"Sloboda tlače sa v Maďarsku uplatňuje: to vidí každý, kto otvorí noviny, prípadne zapne televíziu - každý môže vyjadriť svoj názor. Médiá zverejňujú ostrú kritiku voči vláde," uzavrel maďarský minister zahraničných vecí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.