Druhý dôchodkový pilier sa na tri mesiace otvorí

Ilustračné foto. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 4. februára (TASR) - Sporitelia budú môcť v období od 15. marca do 15. júna tohto roka vystúpiť z 2. dôchodkového piliera. Poslanci Národnej rady (NR) SR dnes totiž definitívne schválili novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení.

Vláda Roberta Fica sa rozhodla na rokovanie parlamentu predložiť novelu po tom, ako sa začiatkom tohto roka po spustení výplatnej fázy ukázalo, že prvé dôchodky z 2. piliera budú nízke. "Vzhľadom na výšku dôchodkov, ktoré sú sporiteľom za ich nasporené sumy ponúkané, je v súčasnosti účasť v 2. pilieri pre istú skupinu sporiteľov nevýhodná," zdôvodňuje rezort v materiáli.

Sporitelia preto dostanú možnosť prehodnotiť svoje rozhodnutie a od 15. marca do 15. júna 2015 zo systému vystúpiť. Tak ako pri predchádzajúcich otvoreniach 2. piliera, zákon umožní aj doň vstúpiť.

Vystúpiť z druhého piliera budú môcť všetci sporitelia okrem tých, ktorí si dohodli vyplácanie starobného dôchodku či predčasného starobného dôchodku s poisťovňou alebo s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS), prípadne tí, ktorí si s ňou dohodli vyplácanie výnosu z investovania.

Sporiteľ, ktorý sa rozhodne vystúpiť z 2. piliera, podľa ministerstva práce musí Sociálnej poisťovni (SP) doručiť písomné oznámenie s prejavom vôle, aby mu zaniklo právne postavenie sporiteľa. Sociálna poisťovňa následne o tom informuje sporiteľovu DSS, ktorá prevedie jeho nasporenú sumu tvorenú z povinných príspevkov, vrátane výnosu z nich, na účet SP v Štátnej pokladnici. Ak si sporiteľ platil dobrovoľné príspevky, nasporená suma tvorená z týchto príspevkov, vrátane výnosu, mu bude vyplatená.

Parlament schválil aj pozmeňujúci návrh Výboru NR SR pre sociálne veci. Jeho cieľom je zvýšiť transparentnosť výpočtu dôchodku poisťovňou. "Navrhuje sa poskytnúť sporiteľovi informáciu o percentuálnej výške garantovaného výnosu z umiestnenia prostriedkov technických rezerv, ktorú poisťovňa použila pri výpočte jeho dôchodku," uvádza sa v pozmeňujúcom návrhu. Sporitelia sa túto informáciu dozvedia prostredníctvom ponukového listu, ktorý im zasiela Sociálna poisťovňa po tom, čo požiadali o starobný alebo predčasný starobný dôchodok a splnili podmienky na jeho výplatu. Občania sa tak podľa rezortu práce budú môcť lepšie rozhodnúť a porovnať si ponuky dôchodkov od jednotlivých poisťovní.

Odporúčame aj

J. RICHTER: Druhý pilier má zmysel, ale pre konkrétnu kategóriu ľudí
target="_blank">Sieť chce umožniť vstup do a výstup z 2. piliera každých päť rokov
BROCKA: Vláda otvára 2. pilier, lebo chce peniaze na sociálne balíky
PREMIÉR: Druhý pilier sa rušiť nebude, ľudia sa musia rozhodnúť sami

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.