Summit EÚ sa bude venovať boju proti terorizmu aj hospodárskym otázkam

Na snímke zľava luxemburský premiér Jean-Claude Juncker a premiér SR Robert Fico. Foto: TASR/Tomáš Halász

Bratislava 4. februára (TASR) - Hospodárske otázky, bezpečnosť a boj proti terorizmu budú kľúčové body mimoriadneho summitu Európskej únie. Slovensko bude v Bruseli 12. až 13. februára zastupovať premiér Robert Fico. Účasť oficiálnej slovenskej delegácie schválila dnes vláda.

V nadväznosti na závery minuloročného decembrového summitu je na programe užšia koordinácia hospodárskych politík, ktorá je nevyhnutná na zabezpečenie hladkého fungovania hospodárskej a menovej únie. Predpokladá sa, že lídri členských štátov EÚ sa vrátia k tzv. Junckerovmu balíčku. Šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker prišiel s návrhom vytvorenia 315-miliardového investičného fondu, čo Európska rada v decembri jednomyseľne schválila. K jeho čerpaniu by malo dôjsť reálne v druhej polovici tohto roku.

V nadväznosti na teroristické útoky v Paríži sa budú európski lídri zaoberať tiež konkrétnymi opatreniami na zvýšenie bezpečnosti a boju proti terorizmu. Očakáva sa zároveň rozhodnutie súvisiace so sankciami voči Rusku. Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová má v závislosti od vývoja situácie na východnej Ukrajine pripraviť návrhy ďalších krokov, ktoré posúdi Európska rada na budúci týždeň.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.