V Bosne sa objavili zástavy a symboly Islamského štátu. Potom zmizli

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Gornja Maoča 6. februára (TASR) - Zástavy a symboly organizácie Islamský štát (IS), viditeľné v stredu na domoch v bosnianskej dedine Gornja Maoča, vo štvrtok zmizli po hrozbe tamojšej polície, že zasiahne. Polícia pozorne striehne na nebezpečenstvá zo strany radikálnych islamistov, vracajúcich sa domov zo Sýrie a Iraku, uviedla dnes agentúra Reuters.

Dedina Gornja Maoča v severovýchodnej Bosne je domovom vyznávačov prísneho výkladu sunnitského islamu - wahhábizmu. Polícia tam za posledné desaťročie niekoľkokrát podnikla razie kvôli podozreniam z napojenia na radikálne islamistické skupiny.

Väčšina moslimov v Bosne je sekulárne založená alebo praktizuje umiernenú podobu islamu. Počet prívržencov prísnejších interpretácií islamu však narastá medzi mladými generáciami, predovšetkým vo vidieckych oblastiach. Polícia tvrdí, že za posledné tri roky odišlo do Sýrie približne 180 Bosniakov vrátane žien a detí, ktorí sa pridali do radov Islamského štátu.

Fotograf agentúry Reuters v stredu odfotografoval zástavy Islamského štátu vlajúce na niekoľkých domoch v dedine a tiež symboly IS namaľované na drevenej kôlni.

Bosnianska prokuratúra vo štvrtok oznámila, že nariadila bezpečnostným silám, aby dedinu prehľadali. Odišli však odtiaľ s prázdnymi rukami.

"Počas razií neboli nájdené nijaké zástavy ISIS (IS)," uviedol štátny Úrad pre vyšetrovanie a ochranu (SIPA) vo vyhlásení, ale ďalšie podrobnosti neposkytol.

Bosniansky štátny rozhlas citoval dedinčanov, podľa ktorých zástavy vztýčili susedia, ktorí odvtedy obec už opustili.

"Nechápem, prečo tu bol za posledných 24 hodín taký rozruch kvôli obyčajnému kusu látky," povedal pre Reuters muž, ktorý sa predstavil ako Edis a mal dlhú bradu a krátke nohavice, typické pre prívržencov wahhábizmu.

Bosnianska moslimská komunita odsudzuje tých, ktorí odchádzajú bojovať do Iraku a Sýrie. Bosna dokonca vlani v apríli zaviedla tresty odňatia slobody až do desiatich rokov pre Bosniakov, ktorí tak urobia alebo ktorí ich naverbovali.

Narastajú však obavy z toho, aký vplyv môže mať zmätok na Blízkom východe na moslimov v Bosne, obzvlášť na pozadí veľkej nezamestnanosti, chudoby a korupcie v tejto balkánskej krajine. Tieto javy totiž trápia štát už dve desaťročia, od skončenia vojny z rokov 1992-95.

Minulý mesiac narušil piatkové modlitby v sarajevskej mešite muž v košeli so symbolmi Islamského štátu a ohrozoval imáma. Veriaci ho vyhodili.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.