Prvonákupcovia budú musieť hlásiť údaje o dodanom mlieku na PPA

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Bratislava 6. februára (TASR) - Prvonákupcovia mlieka budú musieť hlásiť množstvo mlieka, ktoré im bolo každomesačne dodané, a to do 15. dňa každého mesiaca Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA). Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády SR o podmienkach vykonávania opatrení spoločnej organizácie trhu s mliekom a mliečnymi výrobkami, ktoré predložilo do pripomienkového konania Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Nariadenie by malo nadobudnúť účinnosť 1. apríla 2015.

Návrh nariadenia vlády SR ustanovuje zároveň povinnosť prvonákupcov nahlasovať s dodaným množstvom mlieka aj skutočný obsah tuku v mlieku, ako aj odhadovanú cenu za surové mlieko v prebiehajúcom mesiaci. PPA údaje o mlieku následne poskytne Európskej komisii (EK).

Návrh nariadenia sa podľa MPRV predkladá v súvislosti s ukončením systému mliečnych kvót k 31. marcu 2015 a so zreteľom na euronariadenie číslo 1308/2013 zo 17. decembra 2013. Euronariadením sa vytvára spoločná organizácia trhov s poľnohospodárskymi výrobkami, keďže je potrebné prijať nové pravidlá pre zaznamenávanie informácií v sektore mlieka.

"Aby sa v evidencii prvonákupcov nevyskytovali subjekty, ktoré činnosť prvonákupcu fakticky nevykonávajú, zavádza sa systém aktualizácie. Platobná agentúra prestane evidovať tie subjekty, ktoré nepodávajú tri a viac mesiacov pravidelné oznámenia a u ktorých je na základe podávaných oznámení zrejmé, že mlieko nenakupujú,"
dodalo MPRV.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.