Chiki Liki Tu-A chystá turné: Vystúpime bez ohňostroja aj Lúčnice

Na archívnej snímke skupina Chiki liki tu-a. Foto: TASR/Milan Kapusta

Bratislava 10. februára (TASR) - Prešovská kultová skupina Chiki Liki Tu-A vyráža začiatkom marca po päťmesačnej koncertnej pauze na turné s novým albumom. Zatiaľ, kým na Slovensko dorazia výlisky novej platne Slzy tvý mámy, Šedivý a spol., sa muzikanti plne venujú nácviku nového koncertného programu. Turné má podľa nich byť len ľahkým začiatok osláv 20 rokov na scéne.

Chiki Liki Tu-A Tour 2015 začína 3. marca v Trnave, ďalšími mestami budú Nitra, Martin, Bratislava, Brno, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Prešov, Žilina, Vrbové, Prievidza, Brezno, Praha, Banská Bystrica, Ružomberok, Hruštín, Kremnica, a ukončí sa 25. apríla v Košiciach.

„Marec je pre nás prirodzený mesiac, keď opäť začíname koncertovať. Máme trochu stres, pretože sme poriadne nehrali od októbra z dôvodu príprav nového albumu a nehrať päť mesiacov je pre nás nepoznaný zážitok. Koncerty budú zaujímavé hlavne tým, že odznejú nové pesničky. Či chystáme špeciálny program? Je lepšie odpovedať na otázku, čo tam určite nebude a to vieme presne. Vystúpime bez ohňostroja aj Lúčnice,“ pozýva fanúšikov na koncerty Martin Višňovský.

Prešovčania vyrazia na turné 3. marca, čiže deň po vydaní novej platne. V pláne majú tento rok hneď niekoľko vecí a 20 rokov od založenia kapely oslávia hudobníci priebežne počas celého roka. „Nová platňa je len ťažký úvod, hlavnejšie finále príde na jeseň a v decembri nás čaká naozajstná oslava.“

Vstupenky na väčšinu koncertov nájdu fanúšikovia na stránke predpredaj.sk, kde kapela vymenovala aj svoje najvýznamnejšie vystúpenia za celú éru svojho fungovania. Ako si však spomínajú na začiatky festivalov v našich končinách?

„Zvláštne. Keď festivaly začínali, väčšinou sme prišli a neboli bubny, to bola základná vec, a keď náhodou boli, tak nikto nechcel požičať "rytmičák". A keď si ho náhodou mal, nikto nechcel požičať šľapku, po bratislavsky pedál. Technicky to bol na pódiu vždy problém, ale ľudsky to bolo neuveriteľné. Záujem ľudí bol neskutočný a tým, že neboli zvyknutí na tú slobodu ako teraz, keď človek príde na koncert a vie, čo by mal približne robiť, vtedy to nikto netušil, pretože tancovať bolo dovtedy zakázané a podobne. Tá generácia ľudí sa učila ako sa správať. Bola to neskutočná energia, bol to začiatok, vďaka ktorému sme aj my boli schopní presadiť sa a hrať na ďalších podujatiach aj napriek tomu, že sme nemali pesničku v rádiu. Ďalší organizátori ťa pozvú, keď vidia, že dokážeš ľudí zabaviť z prvého počutia,“ spomína Višňovský.

Festivaly ako Sziget, Trutnov či Pohoda absolvovala kapela aj päťkrát. Prvý veľký festival odohrali Chiki Liki Tu-A pre 2000 ľudí, volal sa Alternatívne leto v Revišti. „To už bol festival, ktorý bol OK. Zákonom festivalu bolo, že sa hrá na jednom pódiu, každý mal síce len 35 alebo 40 minút, ale vystupovalo veľmi veľa kapiel za sebou a ten mix bol veľmi zaujímavý. My sme "vyfasovali" čas hneď prvý deň medzi 22.00 a 23.00 hodinou večer a 2000 "undergrounďákov" okamžite vedelo, o čo ide. Vtedy to bol omnoho slávnejší festival než Pohoda, ktorú v tom roku navštívilo asi 800 ľudí. O rok neskôr sa to otočilo. To už na Pohodu prišlo 8000 ľudí a na Revište opäť 2000. Revište zaniklo a Pohoda funguje dodnes,“ dodal Višňovský.

S novým programom odohrá Chiki Liki Tu-A 16 koncertov na Slovensku, k nim pridala pražský a brnenský koncert doplnený o krst platne. TASR informoval Edo Kopček z manažmentu skupiny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.