Sankcie voči Rusku a možné dodávky zbraní len destabilizujú situáciu

Ruský prezident Putin. Foto: TASR/AP

Moskva 10. februára (TASR) - Kremeľ dnes varoval, že nátlak na Rusko v podobe sankcií a možných dodávok zbraní Ukrajine povedie k len destabilizácii situácie. Uviedol to dnes v Moskve hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Peskov pripomenul, že Rusko je krajinou, ktorá je zainteresovaná na urovnaní krízy na východe Ukrajiny. "Všetky ostatné plány v podobe posilnenia sankčného režimu, izolácie, dodávok zbraní a podobne, sú krokmi, ktoré sú, žiaľ, zamerané na destabilizáciu situácie na Ukrajine," upozornil Peskov.

Dodal, že Rusko vyvíja všemožné úsilie, aby pomohlo Ukrajine urovnať "tento hrozný konflikt". "Rusko sa tomu bude venovať aj ďalej," vyhlásil hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina.

Peskov reagoval na najnovší vývoj vzťahov medzi Západom a Ruskom, na ktoré EÚ v pondelok uvalila ďalšie sankcie, ktorých implementáciu však oddialila až do 16. februára v závislosti od vývoja situácie na Ukrajine.

Okrem toho dnes Peskov bez priamej zmienky reagoval aj na správy z Washingtonu, kde americký prezident Barack Obama v noci nadnes povedal, že ak tohtotýždňové nové kolo diplomatických rokovaní o riešení konfliktu na Ukrajine zlyhá, USA by mohli Kyjevu poslať dodávky obranných zbraní.

Účelom takejto vojenskej pomoci je posilniť obranyschopnosť ukrajinskej armády voči útokom proruských separatistov. Obama však zdôraznil, že si uvedomuje negatíva a ešte sa v tejto veci nerozhodol.

Obama sa v tomto zmysle vyjadril po rokovaní s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ktorá je spolu s ďalšími európskymi lídrami zásadne proti vyzbrojovaniu Ukrajiny.

Prezident USA je však pod veľkým vnútropolitickým tlakom zo strany Kongresu a ministerstiev obrany a zahraničných vecí. V týchto inštitúciách je rozšírený názor, že ruský prezident Vladimir Putin bude reagovať len na tvrdý postoj a cúvne iba vtedy, ak Ukrajina nebude viac ľahkou korisťou, napísal na svojej stránke nemecký týždenník Der Spiegel.

Na tlačovej konferencii v Bielom dome Merkelová v tejto súvislosti v noci nadnes povedala, že bez ohľadu na to, ako sa Obama rozhodne, "spojenectvo medzi Spojenými štátmi a Európou bude pokračovať a bude naďalej pevné".

Šéf ruskej Rady bezpečnosti Nikolaj Patrušev dnes podľa Reuters uviedol, že ak sa aj Spojené štáty rozhodnú dodávať Ukrajine zbrane, Rusko bude naďalej pokračovať v snahách o vyriešenie konfliktu na Ukrajine prostredníctvom diplomacie.

Patrušev tak podľa agentúr TASS a Interfax odpovedal na otázku, či Rusko pristúpi k odvetným opatreniam, ak sa USA rozhodnú pre dodávky zbraní na Ukrajinu. "Nie, myslím, že Rusko bude naďalej konať cestou diplomacie," vyhlásil Patrušev. Varoval však, že ak sa USA rozhodnú pre tento krok, bude to znamenať "eskaláciu konfliktu, konflikt bude narastať".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.