Pápež zdôraznil múdrosť srdca pri príležitosti Svetového dňa chorých

František v tradičnej poludňajšej modlitbe na Námestí sv. Petra 26. decembra 2014 vo Vatikáne. Foto: TASR/AP

Lurdy/Vatikán/Bratislava 10. februára (TASR) - "Múdrosti srdca" je venovaná meditácia pápeža Františka v posolstve k 23. Svetovému dňu chorých, ktorý pripadá na 11. februára.

"Drahí bratia a sestry, obraciam sa na všetkých vás, ktorí nesiete ťarchu choroby a rôznym spôsobom ste spojení s Kristovým trpiacim telom, aj na vás, profesionáli a dobrovoľníci v oblasti zdravotníctva. Tohtoročná téma nás pozýva rozjímať o slovách z Knihy Jób: Očami som bol pre slepého a nohami pre chromého (29,15). Mám v úmysle toto rozjímanie robiť z perspektívy sapientia cordis, múdrosti srdca," uviedol Svätý Otec na začiatku svojho posolstva. "Takáto múdrosť nie je teoretickým, abstraktným poznaním, teda plodom uvažovania. Skôr ju možno opísať tak, ako Jakub, ktorý vo svojom liste hovorí, že je predovšetkým 'cudná, potom upokojujúca, skromná, zmierlivá, plná milosrdenstva a dobrého ovocia, nepochybujúca a bez pretvárky' (Jak 3, 17). Ide tu o postoj vliaty Duchom Svätým do mysle a do srdca toho, kto sa dokáže otvoriť utrpeniu bratov a spoznať v nich Boží obraz," vysvetlil pápež František.

"Múdrosťou srdca je slúžiť blížnym. Jóbove slová 'očami som bol pre slepého a nohami pre chromého"' poukazujú na službu, ktorú tento spravodlivý človek tešiaci sa istej autorite a zastávajúci čestné miesto medzi starejšími mesta, preukazoval núdznym," pokračuje Svätý Otec. Koľkí kresťania svedčia aj dnes - nie slovami, ale svojím životom zakoreneným v skutočnej viere - o tom, že sú 'očami pre slepého' a 'nohami pre chromého', zdôraznil najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi.

"Múdrosťou srdca je vychádzať zo seba smerom k blížnym. Náš svet často zabúda na osobitnú hodnotu času stráveného pri lôžku chorého, lebo sme postihnutí náhlivosťou, horúčkovitou činnosťou, produkovaním, pričom zabúdame na rozmer nezištnej obetavosti, starostlivosti o druhého a zodpovednosti za druhého," konštatoval.

Rímskokatolícka cirkev si na Svetový deň chorých liturgicky pripomína zjavenie Panny Márie vo francúzskych Lurdoch z 11. februára 1858. V roku 2015, 157 rokov po prvom zjavení Panny Márie Bohorodičky v Lurdoch, sa podujatia súvisiace so Svetovým dňom chorých uskutočňujú v dňoch 09.-11. februára. Prvýkrát Sanktuárium v Lurdoch zorganizovalo takzvanú Výstavu pútnika, a to v spolupráci s letiskom Tarbes-Lourdes-Pyrénées. Výstava je príležitosťou najmä pre pútnikov, aby sa stretli s profesionálnymi pracovníkmi, ktorí sa podieľajú na aktivitách súvisiacich s organizovaním pútí, informovala stránka Sanktuária v Lurdoch.

Svetový deň chorých ustanovil pápež Ján Pavol II. v roku 1992. Tento deň predstavuje významnú príležitosť, ktorá cirkevným komunitám pomáha udržiavať stále živú pozornosť voči chorým a trpiacim a povzbudzuje zdravotníckych pracovníkov, aby sa neprestajne nasadzovali vo svojej profesionálnej službe.

Zdrojom pre vyhlásenie Svetového dňa chorých sa stal Apoštolský list Jána Pavla II. "Salvifici doloris" o kresťanskom zmysle ľudského utrpenia.

Dňa 11. februára 1985 bola ustanovená Pápežská komisia pre pastoračnú starostlivosť o zdravotníkov, ktorá sa v roku 1988 stala Pápežskou radou pre apoštolát zdravotníkov.

Panna Mária sa údajne prvýkrát zjavila Bernadette Soubirousovej (1844-79) 11. februára 1858 v jaskyni Massabielle pri mestečku Lurdy. Bernadette vtedy išla spolu so sestrou Toinette a priateľkou Jeanne Abadieovou zbierať drevo a chcela prejsť cez rieku Gave. Panna Mária sa potom údajne zjavila Bernadette až 18-krát. Dátum prvého zjavenia Panny Márie Bernadette Soubirousovej sa stal sviatkom univerzálnej cirkvi, ktorým si veriaci uctievajú a pripomínajú Pannu Máriu Lurdskú a zároveň Svetový deň chorých.

Do Lúrd prichádza každý rok približne päť miliónov turistov z celého sveta, medzi nimi aj Slováci.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.