Briti aj Francúzi uzavreli svoje ambasády v Jemene kvôli bezpečnosti

Policajt hliadkuje pred vstupom na medzinárodné letisko v Saná 8. augusta 2013. Foto: TASR/AP

Londýn 11. februára (TASR) - Británia stiahla personál zo svojho veľvyslanectva v Jemene a z bezpečnostných dôvodov dočasne pozastavila jeho činnosť. Oznámilo to dnes britské ministerstvo zahraničných vecí deň po tom, ako k rovnakému kroku pristúpili Spojené štáty.

"Bezpečnostná situácia v Jemene sa v ostatných dňoch naďalej zhoršovala. Personál a priestory našej ambasády čelia zvýšenému riziku," uviedol námestník britského rezortu diplomacie pre Blízky východ Tobias Ellwood.

Veľvyslanec Spojeného kráľovstva i diplomatický personál britského veľvyslanectva podľa Ellwooda už dnes ráno odcestoval z Jemenu a vracia sa naspäť do vlasti.

Jemenský prezident Mansúr Hadí v januári odstúpil z funkcie po tom, čo povstalci zo šiitskej skupiny húsíov obsadili hlavné mesto Saná vrátane prezidentského paláca.

Jemen čelí hlbokej politickej nestabilite od protestov z roku 2011, ktoré boli súčasťou takzvanej arabskej jari. Situácia sa rapídne zhoršila minulý rok, keď húsíovia dobyli rozsiahle oblasti Jemenu vrátane metropoly Saná.

Húsíovia minulý týždeň oficiálne prevzali moc v krajine. Jemenská odnož al-Káidy, operujúca na juhu krajiny, vyhlásila, že vládu šiitských vzbúrencov zničí. Húsíovia čelia na juhu Jemenu aj silnejúcemu odporu nespokojných sunnitov, čo vyvoláva obavy z možného vypuknutia občianskej vojny.

Francúzsko

"Vzhľadom na posledný politický vývoj a z bezpečnostných dôvodov vás veľvyslanectvo žiada, aby ste čo najskôr dočasne opustili Jemen," uviedla francúzska ambasáda v Jemene na svojej internetovej stránke, z ktorej citovala agentúra Reuters.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.