Katarský emir prisľúbil Obamovi pomoc v boji proti Islamskému štátu

Barack Obama Foto: TASR/AP

Washington 25. februára (TASR) - Katar prisľúbil Spojeným štátom pomoc v boji proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) a tiež podporu umiernenej sýrskej opozícii.

Prísľuby odzneli na utorkovom stretnutí amerického prezidenta Baracka Obamu s katarským emirom, šejkom Tamímom ibn Hamadom as-Sáním, vo Washingtone. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Išlo o vôbec prvú oficiálnu návštevu súčasného katarského emira v Bielom dome. Obaja lídri vyjadrili hlboké znepokojenie nad situáciou v Sýrii a uvažovali o tom, ako v záujme urovnania tamojšieho konfliktu zbaviť moci sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

"Budeme pokračovať v podpore umiernenej opozície v Sýrii, a naďalej veríme, že krajinu nebude možné plne stabilizovať, pokiaľ pán Asad, ktorý stratil v krajine legitimitu, neodíde," povedal Obama po rokovaní v Oválnej pracovni.

Prezident takisto zdôraznil potrebu dlhodobej spolupráce medzi oboma krajinami v rámci boja proti financovaniu teroristov. Lídri takisto hovorili o aktuálnej nepokojnej situácii v Líbyi a Jemene.

Katar je jedným z členov koalície pod vedením USA, ktorá bojuje proti IS, ovládajúcemu rozsiahle oblasti Sýrie a Iraku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.