GLVÁČ: Vojaci sa pripravujú na pôsobenie v bojovej skupine krajín V4

Kiska a Glváč si pozreli výzbroj Ozbrojených síl SR: Treba modernizovať, ale transparentne Foto: Tablet.TV

Bratislava 25. februára (TASR) - Slovenskí vojaci sa pripravujú na pôsobenie v rámci bojovej skupiny EÚ krajín V4, ktorá má byť v pohotovosti od januára 2016. V tzv. battlegroup bude pôsobiť do 560 slovenských vojakov.

"Vytvorenie bojovej skupiny krajín V4 je vlajkovým projektom nášho regionálneho zoskupenia, a preto musíme urobiť maximum, aby bol úspešný. Postupne už preto prebieha výcvik našich jednotiek, ktoré budú jeho súčasťou,"
uviedol minister obrany SR Martin Glváč. V súčasnosti sa na pôsobenie pripravujú aj vojaci z Dopravného práporu Hlohovec. Tí na cvičisku Kolíňanský vrch neďaleko Nitry precvičovali činnosť v rámci konvojov a reakciu na rôzne incidenty.

Ako informovala hovorkyňa rezortu obrany Martina Balleková, príslušníci Dopravného práporu Hlohovec si precvičovali aj reakcie na prípadné napadnutie konvoja ľahkými strelnými zbraňami počas presunu či krátkej zastávky. Museli reagovať aj na prítomnosť podozrivých osôb, ktoré sa chceli dostať do blízkosti konvoja, či na nález nástražných výbušných systémov a nevybuchnutej munície. Zvládnuť museli aj simulované poruchy vozidla či poskytnutie prvej pomoci príslušníkom jednotky.

"Táto jednotka je zložená z rôznych súčastí dopravného práporu, ktorí doteraz spolu nepôsobili. Cvičeniu na Kolíňanskom vrchu predchádzali prípravné výcviky v domácej posádke tak, aby vojaci vedeli včas reagovať na všetky situácie a ohrozenia, ktoré môžu nastať," uviedol zástupca veliteľa dopravnej roty nadporučík Andrej Hazák. Zároveň pripomenul, že spoločne s vojakmi dopravnej roty cvičili aj príslušníci roty, ktorá precvičovala dotankovanie pohonných hmôt v poľných podmienkach počas plnenia úlohy.

Slovensko bude mat v rámci spoločnej bojovej skupiny krajín Vyšehradskej štvorky (V4) na starosti oblasť rádiologickej, chemickej a biologickej obrany (RCHBO). Okrem slovenských vojakov budú v bojovej skupine pôsobiť Poliaci (do 1450 vojakov), Česi (do 600 vojakov) a Maďari (do 650 vojakov).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.