USA budú mať prvého veľvyslanca v Somálsku po 25 rokoch

Barack Obama Foto: TASR/AP

Washington 25. februára (TASR) - Spojené štáty americké budú mať po prvý raz po takmer 25 rokoch svojho veľvyslanca v Somálsku, informovala agentúra AP.

Prezident USA Barack Obama v utorok nominoval na post veľvyslankyne veteránku amerických diplomatických služieb Katherine Simonds Dhananiovú.

Kým nedôjde k zlepšeniu bezpečnostnej situácie v metropole Mogadišo, mala by nová ambasádorka dočasne vykonávať svoje pracovné povinnosti zo susednej Kene. Jej nomináciu musí ešte potvrdiť americký Senát.

Dhananiová momentálne pôsobí ako šéfka odboru v rámci africkej sekcie ministerstva zahraničných vecí USA. V minulosti pôsobila ako diplomatka vo viacerých krajinách Afriky, Latinskej Ameriky a Ázie.

USA museli zrušiť veľvyslanectvo v Somálsku v roku 1991, keď došlo v krajine k faktickému politickému kolapsu. Odvtedy zostával post tamojšieho amerického veľvyslanca neobsadený.

Somálsko sužujú konflikty, kriminalita a nestabilita od zosadenia diktátora Mohameda Siada Barreho pred 24 rokmi. Radikálne milície aš-Šabáb sa už roky usilujú o zvrhnutie Západom podporovanej vlády v Mogadiše, pričom chcú v krajine nastoliť striktnú verziu islamského práva šaría.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.