Lavrov: Ľudia v Kyjeve i v zahraniční si želá zmarenie minskej dohody

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, archívne foto Foto: TASR/AP

Moskva 25. februára (TASR) - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes tlmočil znepokojenie svojej krajiny nad faktom, že mnoho ľudí v Kyjeve aj mimo Ukrajiny si želá, aby dohoda o urovnaní konfliktu na východe Ukrajiny zlyhala.

Agentúra Interfax, ktorá o tom informovala, uviedla, že podľa Lavrova by Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) mala aktívnejšie pristupovať k monitorovaniu odsunu ťažkých zbraní na východe Ukrajiny, ktorý predpokladá aj mierová dohoda podpísaná 12. februára v Minsku.

Lavrov sa v tejto súvislosti vyslovil za lepšie personálne, materiálne i finančné zabezpečenie misie OBSE.

Uviedol, že Moskvu znepokojuje, keď odsun ťažkej techniky nesprevádza monitoring a verifikácia celého tohto procesu zo strany OBSE, ako to predpokladá mierová dohoda z Minska. Rusko sa preto so žiadosťou o intervenciu obracia na vedenie OBSE.

"Teraz mnohé závisí od čestného, objektívneho a nepredpojatého prístupu pozorovateľov, ktorí musia zaznamenať to, čo sa deje v teréne, aby sme nepodľahli tvrdeniam, že minské dohody sú už zmarené. Tých, ktorí si to želajú, je za hranicami Ukrajiny, ako aj v Kyjeve nemálo," upozornil Lavrov.

Proruskí separatisti začali začiatkom týždňa z demarkačnej čiary na východe Ukrajiny sťahovať svoje ťažké zbrane a v ich odsune pokračujú aj dnes, informovala agentúra Interfax. Velenie ukrajinskej armády však opakovane deklarovalo, že k rovnakému kroku pristúpi až po úplnom zastavení paľby.

Agentúra Ukrinform dnes v súvislosti s tým informovala, že pozície vládnych síl boli za uplynulých 24 hodín ostreľované najmenej 20-krát, v noci nadnes však neboli zaznamenané žiadne útoky. Hlavný štáb vládnej protiteroristickej operácie (ATO) okrem toho uviedol, že už druhý deň možno na východe Ukrajiny pozorovať výrazné zníženie bojových aktivít protivníka. Hovorca štábu ATO Anatolij Steľmach spresnil, že "ide skôr o chaotické salvy". Dodal, že ukrajinskí vojaci dodržiavajú prímerie bez ohľadu na tieto provokácie.

Lavrov dnes v Moskve po prijatí predsedu francúzskeho Senátu Gérarda Larchera upozornil, že okrem konsolidácie procesu zastavenia paľby a odsunu ťažkých zbraní sa treba venovať aj plneniu ďalších bodov minskej dohody z 12. februára. Zhodol sa na tom so svojimi rezortnými kolegami z tzv. normandskej štvorky, s ktorými rokoval v utorok v Paríži. Lavrov pripomenul, že ide o politické zmeny na Ukrajine, najmä ústavnú reformu a decentralizáciu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.