Javorčík: Sankcie voči Rusku sú účinné, krajinu však nemožno izolovať

Peter Javorčík Foto: TASR

Bratislava 25. februára (TASR) - Sankcie namierené voči Rusku, vyvolané vývojom situácie na Ukrajine, sú účinné, nemôžu však nahradiť politiku a byť cieľom. Na dnešnom stretnutí zahraničných výborov parlamentov krajín V4, ktoré diskutujú o geopolitickej situácii a bezpečnostných hrozbách, to uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Javorčík.

"Musíme udržať politický dialóg s Ruskom, potrebujeme túto krajinu konštruktívne zapájať aj do riešenia zahranično-politických otázok aj mimo EÚ. Ťažko si možno predstaviť izolovať krajinu ako Rusko," priznal.

Javorčík zároveň hovorí, že až zastavenie bojov ukáže skutočnú politickú vôľu Ruska konštruktívne prispieť k riešeniu konfliktu na východe Ukrajiny. "Riešenie konfliktu nie je možné bez dobrej vôle Ruska," povedal.

Na margo osôb na sankčných zoznamoch, ktoré majú zákaz cestovať do EÚ, Javorčík povedal, že bieloruský prezident Alexander Lukašenko, "ktorý je možno najproukrajinskejší v porovnaní so zvyškom lídrov v rámci regiónu", zostáva na zozname sankcionovaných osôb, "pričom mnohí ruskí predstavitelia priamo zodpovední za vývoj na Ukrajine sa na zozname nenachádzajú".

Štátny tajomník za Slovensko uistil, že Ukrajina je náš priateľ a je naším spoločným záujmom, aby bola stabilná a prosperujúca. "Sme pripravení pomôcť Ukrajine na ceste k stabilite, demokracii a prosperite. Potrebuje však zásadné reformy," zdôraznil.

On sám je presvedčený, že aktuálne nepokoje nie sú jedinou príčinou súčasného stavu nášho východného suseda. "Korupcia je súčasťou ukrajinskej spoločnosti. Vnútorné reformy sú preto otázkou zásadného prežitia," odkázal.

Kolegom z V4 tiež Javorčík pripomenul, že Slovensko momentálne reverzným tokom plynu zabezpečuje 73 percent z celkového dovozu plynu pre Ukrajinu, čo je asi 30 percent z jej celkovej spotreby. "Druhou stránkou veci je, že Gazprom znížil dodávky plynu pre SR na 30-50 percent. Výpadky však vieme vykrývať," podotkol.

Voči Rusku na spoločnom zasadnutí výborov ostro vystúpil poľský poslanec Witold Waszczykowski. Podľa jeho slov je potrebné vyslať jasné posolstvo, že zmenu hraníc násilným spôsobom nemožno akceptovať.

"Musíme zaviesť nie symbolické, ale zásadné sankcie. Musia byť pre Rusko náročné a drahé," apeloval. Priestor vidí aj v poskytnutí zbraní pre Ukrajinu tak, aby mohla efektívne bojovať proti vzbúrencom.

Český poslanec Rom Kostřica je presvedčený, že Ukrajina potrebuje uistenie o svojej celistvosti a integrite a o tom, že bude existovať aj do budúcnosti. Kostřica si pritom myslí, že je dôvod na pesimizmus v porovnaní s dianím v 90. rokoch.

"Obama nie je Reagan, Putin nie je takého dobrého srdca ako Jeľcin. Všetci odsudzujeme agresiu. Tá sa už stala, preto by sme mali vehementne hlásať, že ju nemožno tolerovať," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.