Gazprom potvrdil prijatie 15 mil. USD od Ukrajiny, stačí to na 1 deň

Gazprom Foto: TASR/AP

Kyjev 27. februára (TASR) - Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom potvrdila prijatie preddavkovej platby za plyn od Ukrajiny vo výške 15 miliónov USD (13,25 milióna eur). Upozornila však, že suma stačí na zabezpečenie dodávok na jeden deň. Informovali o tom agentúry Reuters, AP a ruská televízia RT.

"Gazprom dnes prijal platbu od ukrajinského Naftogazu vo výške 15 miliónov USD. Pri súčasnom objeme dodávok bude táto suma stačiť zhruba na jeden deň," povedal hovorca ruskej spoločnosti Sergej Kuprijanov.

Nízka hodnota preddavkovej platby podľa ruských médií naznačuje, že Kyjev sa snaží získať čas pred schôdzkou Ruska, Ukrajiny a Európskej únie (EÚ) k sporu Moskvy a Kyjeva za dodávky a k tranzitu plynu do Európy. Tá sa uskutoční v Bruseli 2. marca. Rusko totiž počas týždňa varovalo, že Kyjev má plyn predplatený len do konca týždňa a ak ďalšie peniaze nepošle, Gazprom mu dodávky suroviny zastaví. Naftogaz na to reagoval, že Gazprom mu posiela menej plynu, než si doteraz predplatil.

V súvislosti s novými problémami šéf ukrajinskej spoločnosti Naftogaz Andrij Kobolev povedal, že v marci by Ukrajina chcela doviezť viac plynu z Európy a znížiť tak svoju závislosť od dodávok suroviny z Ruska. Výkonný riaditeľ Naftogazu zároveň dodal, že Ukrajina v súčasnosti nepociťuje naliehavú potrebu na uzatvorenie takzvaného letného energetického balíka s Európskou úniou a Ruskom. Súčasný zimný balík, na ktorom sa Kyjev, Moskva a Brusel dohodli koncom októbra minulého roka, stanovuje podmienky a ceny dodávok ruského plynu Ukrajine do konca marca.

(1 EUR = 1,1317 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.