Británia predala svoj podiel v spoločnosti Eurostar

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Londýn 4. marca (TASR) - Británia sa zbavila celého podielu v prevádzkovateľovi vysokorýchlostnej vlakovej dopravy pod Lamanšským prielivom, Eurostar. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

Svoj 40-% podiel predala Británia kanadsko-britskému konzorciu za 585 miliónov GBP (804 miliónov eur). Kanadský dôchodkový fond Caisse de Depot du Placement du Quebec (CDPQ) prevezme 30 % v spoločnosti Eurostar a britský správca majetku Hermes 10 %.

Výnos z predaja prevýšil očakávania, uviedol britský minister financií George Osborne. Transakciu ešte musia schváliť regulačné úrady.

Časť Eurostaru sa tak po prvýkrát od svojho založenia v roku 1994 ocitla v súkromných rukách. Francúzske štátne železnice vlastnia v spoločnosti 55-% podiel a 5-% podiel belgické SNCB.

Konzervatívna britská vláda chce v najbližších rokoch získať z privatizácie celkovo 20 miliárd GBP. Už v roku 2013 kótovala štátnu poštu Post Royal Mail na burze, z čoho získala 2 miliardy GBP.

Vysokorýchlostné vlakové spojenie, ktoré prevádzkuje Eurostar, spája Londýn s Parížom a Bruselom.

(1 EUR = 0,72760 GBP)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.