Rast maloobchodných tržieb v Španielsku sa v januári spomalil

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Madrid 10. marca (TASR) - Maloobchodné tržby v Španielsku aj v januári vzrástli, ale tempo ich rastu sa spomalilo, prvýkrát po piatich mesiacoch. Informovala o tom agentúra RTTNews.

Z predbežných výsledkov štatistického úradu INE vyplýva, že tržby španielskych maloobchodníkov po úprave o kalendárne vplyvy v januári 2015 vzrástli medziročne o 4,1 %. To je menej ako v decembri 2014, keď sa zvýšili až o 6,3 %. Štatistický úrad pritom decembrový rast maloobchodného predaja revidoval smerom nadol z pôvodných 6,5 %.

Maloobchodné tržby v štvrtej najväčšej ekonomike eurozóny vytrvalo stúpajú od augusta 2014, pričom ich nárast v poslednom mesiaci minulého roka bol najstrmší od decembra 2003, keď sa zvýšili o 6,5 %.

Na sezónne neupravenej báze vzrástli januárové tržby v španielskom maloobchode medziročne o 4,2 %, zatiaľ čo v decembri sa zvýšili o 5,3 %.

V medzimesačnom porovnaní maloobchodné tržby v Španielsku v januári klesli o 0,4 %, prvýkrát po troch mesiacoch rastu.

Španielska ekonomika vlani vo 4. kvartáli zrýchlila a vzrástla o 0,7 % v porovnaní s predchádzajúcimi troma mesiacmi, keď sa jej výkon zvýšil o 0,5 %.

V medziročnom porovnaní expandovala španielska ekonomika v poslednom štvrťroku 2014 o 2 % po 1,6-% medziročnom raste v 3. kvartáli.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.