Islamský štát vyhodil do vzduchu strategický most neďaleko Tikrítu

Ilustračná snímka. Bojovníci hnutia Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL) počas prehliadky v uliciach irackého mesta Mósul, 360 km severozápadne od Bagdadu - archívne foto. Foto: TASR/AP

Bagdad 12. marca (TASR) - Militanti z extrémistickej skupiny Islamský štát (IS) vyhodili do vzduchu strategicky významný cestný most severne od irackého Tikrítu, domovského mesta bývalého diktátora Saddáma Husajna. Oznámila to dnes agentúra DPA s odvolaním sa na irackú políciu.

Tikrít, ležiaci asi 140 kilometrov severozápdne od Bagdadu, je momentálne dejiskom prudkých bojov medzi irackými vládnymi silami a ozbrojencami IS, ktorí plne ovládali mesto od vlaňajšieho júna.

V rámci rozsiahlej ofenzívy, trvajúcej už vyše týždňa, prenikli v stredu do mesta - súčasne zo severu a juhu - iracké vládne sily a s nimi spriaznené šiitské milície.

Obsadili pritom časť štvrte Kádisíja na severe Tikrítu a čiastočne aj centrum mesta v blízkosti bývalého Saddámovho palácového komplexu. Tam narazili na tvrdý odpor IS, ktorý komplex využíval ako svoj lokálny hlavný stan.

Na postup vládnych síl islamisti reagovali aj zničením dôležitého mosta severne od Tikrítu, ktorý bol jedným z mála zostávajúcich cestných spojení ponad rieku Tigris. Pri odpálení mosta bolo zničené aj potrubie, spájajúce najväčšiu irackú rafinériu Bajdží s exportným ropovodom na území Kurdistanu.

Na prebiehajúcej protiofenzíve voči IS, ktorej hlavným cieľom je dobytie Tikrítu, sa zúčastňuje okolo 20.000 príslušníkov irackej armády a šiitských milícií za podpory spriaznených sunnitských kmeňov.

Opätovné získanie Tikrítu by irackým vládnym silám umožnilo postupovať ďalej na sever a pokúsiť sa o útok na Mósul - druhé najväčšie mesto krajiny, ktoré taktiež ovláda IS. Islamský štát do Tikrítu sťahuje posily z iných častí svojho samozvaného kalifátu, ktorý vyhlásil na ním kontrolovaných územiach Iraku a Sýrie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.