D. Lipšic doplnil trestné oznámenie v kauze piešťanského CT prístroja

Na snímke Daniel Lipšic Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 12. marca (TASR) - Daniel Lipšic (NOVA) doplnil trestné oznámenie v súvislosti s kauzou piešťanského CT prístroja. Oznámil to na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente. SaS, NOVA a OĽaNO zároveň informoval, že opäť predložia novelu zákona, ktorá má reálne riešiť problém so schránkovými firmami a skutočnými užívateľmi výhod.

Lipšic doplnil trestné oznámenie aj preto, že nechce, aby kauza "vyšumela". Trvá na tom, že vinníci musia byť potrestaní. "Mám informácie, že je vyvíjaný veľký tlak, aby bola kauza zametená pod koberec," uviedol Lipšic, ktorý to nemieni nechať tak. "Doplnil som trestné oznámenie," informoval. Poukázal na rozhodnutie všeobecných súdov, z ktorých podľa Lipšica vyplýva, že správna rada piešťanskej nemocnice pri nákupe "cétečka" rozhodovala v rozpore so zákonom.

Igor Matovič z OĽaNO zdôraznil, že takéto kauzy musia byť vyšetrené a vinníci potrestaní. Smer-SD to však podľa neho nechce. Poukázal, že namiesto trestov dostávajú zodpovedné osoby "teplé miestečká". Opozičný trojlístok sa zhoduje, že kauzy musia mať trestnoprávnu dohru, inak sa na Slovensku nič nezmení. Nestačí podľa nich odchod funkcionárov.

Riešiť treba podľa nich aj problém schránkových firiem a ich skutočných užívateľov výhod. Vládny Smer-SD by mal priniesť ďalšiu novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá má obsahovať aj register skutočných užívateľov výhod. Právnu normu má priniesť na základe uznesenia prijatého vlani. Uznesenie presadili aj poslanci z Mosta-Híd a Siete.

NOVA, SaS a OĽaNO sa nazdávajú, že tým pomohli Smeru-SD prečkať verejný tlak. Zákon, ktorý by skutočne riešil problém so schránkovými firmami, pritom ešte nepriniesol. "Ukázalo sa, že kolaborácia so Smerom nikam nevedie. Kolegovia z Mosta-Híd a Siete sa nechali oklamať a už to priznávajú aj sami," poznamenal Ľubomír Galko zo SaS.

Opozičný trojlístok očakáva, že sociálni demokrati prídu so zákonom, ktorý bude bezzubý a problém so schránkovými firmami a ich beneficientmi nevyrieši. Smer-SD totiž nemá podľa opozičných strán skutočný záujem situáciu so schránkovými firmami riešiť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.