J. LÁZÁR: EÚ nemá záujem blokovať dostavby jadrovej elektrárne v Paksi

Celkový pohľad na 2.blok atómovej elektrárne v maďarskom Paksi, asi 90 km južne od Budapešti, archívne foto Foto: TASR/MTI

Budapešť 13. marca (TASR) - Európska únia nemá záujem na tom, aby blokovala dostavbu atómovej elektrárne v Paksi. Vyhlásil to dnes v maďarskom štátnom rozhlase minister úradu vlády János Lázár v reakcii na štvrtkové správy o tom, že Európska komisia (EK) neschváli maďarsko-ruskú zmluvu. Tá zabezpečí ruskej spoločnosti Rosatom monopol pri dodávke jadrového paliva pre budúce nové dva bloky.

Maďarsko, ale aj celá Európa, potrebuje atómovú energiu pre lacnú elektrinu a ochranu životného prostredia, zdôvodnil Lázár, podľa ktorého EK si je toho vedomá, preto nenamietala proti rusko-maďarskej zmluve o dostavbe Paksu.

Ďalej zdôraznil, že zmluva má viaceré časti, jednou z nich je o dodávke paliva. V tejto záležitosti prebiehajú intenzívne rokovania medzi EK a Maďarskom, pričom existujú zo strany agentúry Európske spoločenstvo pre atómovú energiu (Euratom) aj sporné záležitosti. Agentúra podľa jeho slov napríklad chce, aby dodávať jadrové palivo mohli aj iní a aby transport paliva bol bezpečný. Lázár vyjadril presvedčenie, že v krátkom čase vznikne riešenie prijateľné pre EK, Rusko i Maďarsko.

Viaceré maďarské médiá vo štvrtok (12. 3.) citovali britský ekonomický denník Financial Times, ktorý odvolávajúc sa na nemenované zdroje konštatoval, že Brusel pozastaví realizáciu 12-miliardovej maďarsko-ruskej zmluvy o rozšírení elektrárne.

Pre internetové vydanie maďarského denníka Népszabadság europoslanec Benedek Jávor zo strany Dialóg pre Maďarsko (PM) uviedol, že EK neschváli maďarsko-ruskú zmluvu, ktorá zabezpečí ruskej spoločnosti Rosatom monopol pri dodávke jadrového paliva pre budúce nové dva bloky atómovej elektrárne v Paksi.

Podľa jeho slov k príslušnej časti maďarsko-ruskej zmluvy sa už negatívne vyjadril Euratom. Dva nezávislé zdroje z EK Jávorovi potvrdili, že bez zvolenia Euratomu nebude zmluva platná.

Dohodu o spolupráci pri mierovom využití jadrovej energie medzi Maďarskom a Ruskou federáciou podpísali 14. januára 2014 pri Moskve na pôde prezidentskej rezidencie Novo-Ogariovo za účasti maďarského premiéra Viktora Orbána a ruského prezidenta Vladimira Putina.

Rusko v zmysle zmluvy poskytne Maďarsku na výstavbu dvoch nových blokov elektrárne úver 12 miliárd eur.

Poslanci maďarského parlamentu schválili dohodu 6. februára. Prezident János Áder príslušný zákon podpísal 10. februára. Voči dohode ostro protestovali opozičné strany okrem ultrapravicového Jobbiku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.