Štvrtina stavebných spoločností chystá v tomto roku zvyšovanie cien

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Bratislava 13. marca (TASR) - Štvrtina stavebných spoločností plánuje v tomto roku zvyšovať ceny stavebných prác, a to v priemere o 7 %. Zdražovanie pritom pripravujú najčastejšie riaditelia veľkých firiem, konkrétne 72 % z nich. Vyplýva to z Kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva, ktorú pravidelne pripravuje analytická spoločnosť CEEC Research.

Dôvodom nárastu cien je zvyšovanie nákladov v podobe subdodávateľských prác a tiež aj snaha stavebných firiem o vytvorenie alebo zvýšenie aktuálnej ziskovej marže. "Áno, ceny porastú, a to z toho dôvodu, že vzrastie počet zákaziek na Slovensku, a aj preto, lebo je na trhu nedostatok zdrojov," opísal generálny riaditeľ Inžinierskych stavieb Philippe Corbel.

Fakt, že k tomuto trendu dochádza už dnes, potvrdila aj generálna riaditeľka spoločnosti Skanska SK Magdaléna Dobišová. "Ceny stavebných prác a materiálov signalizujú nárast už dnes," zhodnotila.

Z malých spoločností sa pritom chystá zdražovať iba necelá šestina, teda 16 % z nich. Ceny plánujú zvýšiť v priemere o 8 %. Z pohľadu zamerania spoločností pripravuje v odbore inžinierskych stavieb zdražovanie polovica spoločností rovnako o 8 %. Firmy, ktoré stavajú pozemné stavby, zvýšia ceny len v 18 prípadoch zo 100. "Predpokladáme nárast cien stavebných prác a materiálov. Ceny boli dlhodobo stlačené na minimum, čo je pre veľa subjektov už ďalej neudržateľné," priblížil generálny riaditeľ spoločnosti Metrostav Slovakia Miroslav Zobaník.

Väčšina slovenských stavebných spoločností, teda 69 % z nich, však vzhľadom na súčasný stav stavebného trhu a očakávaný iba mierny rast slovenského stavebníctva nepripravuje v tomto roku zdražovanie svojich stavebných prác.

Podľa analýzy situácia, ktorá v posledných šiestich rokoch na stavebnom trhu panovala, prinútila takmer polovicu, teda 46 % stavebných spoločností, znížiť ceny ponúkaných prác, a to v priemere o 16 %. Podľa riaditeľov spoločností sa prepad cien prejavil najviac v maržiach stavebných firiem a k poklesu cien prác pomohlo aj zníženie cien stavebných materiálov a mechanizácie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.