Londýn je už tretí rok najdrahším kancelárskym trhom na svete

Ilustračné foto, Londýn. Foto: TASR/AP

Bratislava 14. marca (TASR) – Londýnsky West End je najdrahším kancelárskym trhom na svete už tretí rok po sebe, obhajujúc svoj titul pred Hongkongom. Tretí New York sa posunul o dve miesta vyššie. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila poradenská spoločnosť Cushman & Wakefield.

Nájomné v prvotriednych priestoroch v londýnskom West Ende vzrástlo v priebehu minulého roka o 4,6 %. Hoci bol nárast stále 13 % pod vrcholom v roku 2007, ďalšie zvyšovanie nájomného sa predpokladá na pozadí limitovanej ponuky a očakávaného ukončenia výstavby nových projektov v tomto roku.

"Z globálneho hľadiska Londýn aj naďalej láka významné zahraničné spoločnosti, ktoré hľadajú možnosti založenia sídla, často slúži ako odrazový mostík do ostatných častí Európy. Keďže ekonomické podmienky vo Veľkej Británii sa naďalej zlepšujú, v roku 2015 sa očakáva zvýšený dopyt po kancelárskych priestoroch v Londýne, a to vo všetkých sektoroch. S poklesom dostupnej plochy očakávame rast nájomného," predpovedá vedúci tímu londýnskeho trhu George Roberts.

Globálne nájomné kancelárskych priestorov vzrástlo v roku 2014 o 7 %. Celkovo potvrdili hlavné mestá po celom svete svoju pozíciu v globálnej hierarchii na úkor menších, periférnych trhov. Geopolitické riziká využívajú niektorí nájomcovia podľa spoločnosti na dohodnutie flexibilnejších podmienok prenájmu alebo nižšieho nájomného, a to najmä na miestach s prevyšujúcou ponukou.

V rámci regiónu EMEA (Európa, Stredný východ a Afrika) sa nachádza na druhom mieste po Londýne Moskva. Výška nájomného prvotriednych kancelárskych priestorov tu však poklesla o 17 % v súvislosti so sankciami po pripojení Krymu a pretrvávajúcim verejným nepokojom na Ukrajine. Paríž je mimo top trojky v EMEA regióne, ale tiež zaznamenal pokles nájomného o 6,3 %.

Na Slovensku sa nová výstavba kancelárií nestíha vyrovnať zvyšujúcemu sa dopytu, čoho výsledkom je nižšia a zdravšia úroveň neobsadenosti ako počas posledných rokov. "Väčšina nových projektov vo výstavbe má plánované dokončenie v roku 2017. Toto spolu s obnovenou podnikateľskou dôverou môže v nasledujúcich dvoch rokoch priniesť ďalší pokles neobsadenosti kancelárskych priestorov v Bratislave," domnieva sa vedúci tímu kancelárií na Slovensku Ján Bryndza.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.