Spotrebiteľská dôvera v USA v marci nečakane klesla

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Washington 14. marca (TASR) - Spotrebiteľská dôvera v Spojených štátoch zaznamenala v marci nečakaný pokles, pod ktorý sa podpísalo najmä zhoršenie nálad domácností so strednými a nižšími príjmami. Ukázali to predbežné výsledky prieskumu uskutočneného Michiganskou univerzitou. Informovali o tom agentúra Reuters a portál RTTNews.

Index spotrebiteľskej dôvery Michiganskej univerzity klesol v marci na 91,2 bodu z konečnej februárovej hodnoty 95,4 bodu. Výsledok ekonómov prekvapil, keďže očakávali rast indexu na 96 bodov.

Podľa ekonóma Richarda Curtina pokles nálad zaznamenali najmä medzi domácnosťami so strednými a nižšími príjmami. Naopak, medzi obyvateľmi s vyššími príjmami sa dôvera zvýšila.

Čo sa týka čiastkových indexov, podindex súčasných ekonomických podmienok klesol na 103 bodov z februárovej hodnoty 106,9 bodu. Ekonómovia s poklesom počítali, predpokladali však, že podindex klesne len na 105,7 bodu.

Klesol aj podindex spotrebiteľských očakávaní, a to na 83,7 bodu z 88 bodov vo februári. Aj v tomto prípade bol výsledok horší než predpokladali ekonómovia, ktorí očakávali pokles čiastkového indexu na 87,5 bodu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.