V Česku zjednodušia zakladanie spoločností s ručením obmedzeným

Ilustračné foto Foto: TASR/Oliver Ondráš

Praha 16. marca (TASR) - V Česku bude od októbra zakladanie spoločností s ručením obmedzeným (s.r.o.) lacnejšie a kratšie. Namiesto 19 dní bude trvať maximálne tri. Informuje o tom portál denníka iDNES.

Ministerstvo spravodlivosti v novele zákona navrhlo, aby sa znížili poplatky notárom a zakladanie firiem s. r. o. bude na registračných súdoch bez poplatkov - doteraz stál ich zápis 6000 Kč (219,66 eura).

Dôvodom eurofondy

Spoločnosť s r. o. možno založiť už s kapitálom 1 Kč, ale celý proces jej založenia stojí najmenej 10.000 Kč. Na sklonku roka by náklady na založenie s. r. o. nemali byť vyššie ako 2700 Kč.

Česko sa zaviazalo Európskej komisii, že jej požiadavku splní do konca tohto roku. Inak by nemohlo čerpať prostriedky z európskych fondov. Ide o veľké peniaze. Česko má v terajšom sedemročnom dotačnom období, teda do konca roku 2020, v európskych fondoch k dispozícii 657 miliárd Kč.

Doteraz biznis

Zakladanie s. r. o. bolo doteraz dobrým biznisom pre notárov i firmy, ktoré sa živili predajom hotových eseročiek. Mnohým podnikateľom sa nechcelo čakať dva až tri týždne, kým úrady spracujú všetky informácie a firma vznikne. Kupovali ich hotové.

Odhaduje sa, že vlani vzniklo so zámerom predať ich záujemcom 1500 s. r. o., 170 akciových spoločností a 10 európskych spoločností (SE).

Situácia by sa mala radikálne zmeniť. Veronika Vároši z ministerstva pre miestny rozvoj uviedla, že ak zakladateľ splní zákonom stanovené podmienky, dôjde k založeniu firmy priamo u notára, teda v priebehu jedného dňa. Novela počíta so znížením odmeny za vytvorenie notárskeho zápisu na 2000 Kč. To je polovica súčasnej sadzby bez dane z pridanej hodnoty.

(1 EUR = 27,315 CZK)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.