Líder britskej euroskeptickej strany odstúpi, ak neuspeje vo voľbách

Nigel Farage Foto: TASR/AP

Londýn 16. marca (TASR) - Vodca britskej euroskeptickej a protiimigračnej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage dnes oznámil, že odstúpi, ak vo voľbách 7. mája nezíska kreslo v Dolnej snemovni britského parlamentu.

"Dôsledky toho - ak sa mi nepodarí zaistiť si kreslo v Dolnej snemovni - budú zásadné pre mňa i pre stranu," uvádza sa v úryvkoch novej Farageovej knihy, ktoré publikoval dnes denník Daily Telegraph.

"Úprimne povedané, jednoducho nebude dôveryhodné, aby som pokračoval vo vedení strany bez westminsterského kresla.. Budem musieť odstúpiť."

UKIP by mala podľa agentúry Reuters podľa všeobecných očakávaní vo voľbách 7. mája získať iba malý počet kresiel vo Westminsterskom paláci. Silné šance na víťazstvo má vo volebnom South Thanet v grófstve Kent.

Päťdesiatročný bývalý obchodník s nehnuteľnosťami a milovník piva Farage sa postaral o vzostup popularity UKIP, niektorí analytici však upozorňujú, že ide o stranu jedného muža a bez neho je odsúdená na neúspech, komentuje Reuters.

UKIP disponuje v 650-miestnej Dolnej snemovni britského parlamentu aktuálne dvoma poslaneckými mandátmi a od roku 1999 je členom Európskeho parlamentu.

Strana, ktorá presadzuje odchod Británie z Európskej únie a obmedzenie prisťahovalectva, by mohla rozdeliť voličov pravice a zmariť tak nádeje konzervatívcov premiéra Davida Camerona na opätovné volebné víťazstvo.

Predvolebný prieskum inštitútu YouGov, ktorý 12. marca zverejnili noviny Sun, ukázal, že UKIP má 14-percentnú podporu voličov. Labouristov by podľa neho volilo teraz 35 percent opýtaných, Cameronových konzervatívcov 34 percent a ich koaličného partnera, Liberálnych demokratov, sedem percent opýtaných.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.