PETRA ČERNOCKÁ: Saxana ma sprevádza dodnes

Petra Černocká vo filme Dívka na koštěti Foto: csfd.cz

Bratislava 21. marca (TASR) - Koncert s názvom Zlaté hlasy Československa zavíta po českých vystúpeniach v máji aj do Bratislavy. Jednou z účinkujúcich bude aj známa speváčka Petra Černocká. Tí dospelejší fanúšikovia si ju dodnes pamätajú ako Saxanu z filmu Dívka na koštěti.

Petra Černocká vyštudovala operný spev a hru na klavíri na pražskom konzervatóriu, po jeho skončení začala spievať so skupinou Pastýři, ktorej vedúcim bol Petr Hannig. Jej prvým hitom z tohto obdobia bola pieseň Ovečka. Účinkovala v divadle Semafor, v roku 1972 hrala hlavnú úlohu Saxany vo filme Dívka na koštěti režiséra Vladimíra Vorlíčka.

Od polovice 70. rokov účinkovala so skupinou Kardinálové. V roku 1975 vydala prvú LP platňu s názvom Lidí se ptej. Na svojom konte má desať albumov, v roku 2006 vyšla kompilácia Se mnou si píseň proukej/20x Petra Černocká aj nový štúdiový album s názvom Souhvězdí střelce. V novembri 2009 vyšla k životnému jubileu speváčky nová kompilácia najväčších hitov Pop galerie Petra Černocká. V septembri 2011 mal premiéru film režiséra Václava Vorlíčka Saxána a lexikón kúziel, v ktorom hrá Petra Černocká opäť hlavnú úlohu.

Pri názve pesničky Saxana a filme Dívka na koštěti zareaguje dodnes každý. „To je zvláštna pesnička, síce má jednoduchý refrén, ale je trocha džezovejšia, trocha ťažšia pre poslucháča. Zložil ju Angelo Michajlov a nemôže dodnes chýbať pri mojich vystúpeniach. Poviem však, že je pri nej hlavne dávka nostalgie, pretože ten film ju veľmi podporil. Saxana ma vlastne sprevádza dodnes,“ uviedla speváčka v rozhovore pre TASR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.