Z daňových rajov pochádza 16 % základného kapitálu v českých firmách

Amsterdam, ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 23. marca (TASR) – Do základného kapitálu českých firiem investovali podnikatelia minulý rok 2,65 bilióna českých korún (96 miliárd eur), z toho viac ako 16 % pochádza z daňových rajov. Podiel kapitálu z daňových rajov medziročne vzrástol o 7,4 % na 430,3 miliardy korún. Vlastníci firiem so sídlom v daňovom raji pritom ovládajú len 3,2 %, teda 13.247 českých spoločností. Vyplýva to z najnovších údajov poradenskej spoločnosti Bisnode.

Hoci majitelia podnikov sídliacich v daňovom raji kontrolujú iba 3,2 % českých firiem, ich podiel na celkovom základnom kapitáli predstavuje 16 %. "Z našich štatistík je zrejmé, že zahraniční vlastníci disponujú značným kapitálom, ktorý investujú koncentrovane a sofistikovane do firiem a projektov, ktoré prinášajú vyššiu mieru zhodnotenia pri relatívne nízkom riziku," zhodnotila analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Snaha koncentrovať kapitál do malého množstva firiem a oblastí, spolu so zapojením krajiny ako Holandsko do štruktúry spoločnosti, je podľa nej prejavom dobrého postavenia investorov, ktorí môžu ťažiť z daňovej optimalizácie a stabilného podnikateľského zázemia.

Z celkového kapitálu firiem z daňových rajov pripadá 90,1 % na on-shore, 6,7 % na USA a 3,2 % na off-shore destinácie. Z pohľadu počtu spoločností s vlastníkom z daňového raja 59,6 % sídli v on-shore, 22,3 % v USA a 18 % v off-shore destináciách. Medzi zahraničnými majiteľmi z daňových rajov s výraznou prevahou dominuje holandský kapitál (53,9 %), s odstupom nasledujú luxemburský (18,7 %) a cyperský (15 %).

(1 EUR = 27,479 Kč)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.