Rezort dopravy ide modernizovať takmer 170 km ciest prvej triedy

Foto: TASR/Lukáš Furcoň

Prievidza 25. marca (TASR) - Takmer 170 kilometrov ciest prvej triedy v piatich krajoch Slovenska začína modernizovať rezort dopravy aj z prostriedkov Európskej únie prostredníctvom Operačného programu Doprava v objeme zhruba 179 miliónov eur. Ešte tento rok sa opravy dočká dovedna 23 kritických úsekov ciest. V Trenčianskom kraji, na hornej Nitre, to bude cesta I/50 od Handlovej až po Nováky. Projekt na tomto úseku dnes oficiálne spustili poklepaním základného kameňa, realizátorom stavby je spoločnosť Strabag.

Ako dnes uviedol šéf rezortu dopravy Ján Počiatek, rekonštrukcia a modernizácia ciest prvej triedy je dôležitá z toho titulu, že sa na nich uskutočňuje viac-menej polovica celej dopravy. "Sú dlhodobo zanedbávané, preto som veľmi rád, že tu dnes môžeme začať rekonštrukciu a modernizáciu až 22-kilometrového úseku," poznamenal.

Projekt, ako ozrejmil Počiatek, bude zameraný aj na zvýšenie bezpečnosti na ceste. "Zvodidlá budú modernejšie, bude tu osadených množstvo iných bezpečnostných prvkov," spresnil a dodal, že podľa predbežného plánu by mala byť oprava dokončená koncom jesene.

Rekonštrukcia úseku od polovice mesta Handlová po Nováky bude podľa generálneho riaditeľa Slovenskej správy ciest (SSC) Romana Žemberu zahŕňať odstránenie starého povrchu vozovky, lokálne odstránenie nedostatkov v podloží, natiahnutie geomreže z dôvodu zvýšenia únosnosti, pokládku modifikovaných asfaltov, výmenu zvodidiel a realizáciu nového vodorovného i zvislého dopravného značenia. SSC má podľa jeho ďalších slov ambíciu opraviť aj zostávajúci úsek od Handlovej po Žiar nad Hronom cez už vysúťažený projekt.

Cestu I/50 v okrese Prievidza otvorili ešte v apríli 1987, odvtedy na nej podobná súvislá oprava nebola. "Pravidelne každý rok sa doslovne plátali diery a časom tie diery vypadali. Som veľmi rád, že si Slovenská správa ciest osvojila myšlienku komplexnej rekonštrukcie cesty I/50 v našom okrese," podotkol prednosta Okresného úradu v Prievidzi Jozef Stopka.

Opravu cesty vítajú aj samosprávy miest a obcí v Prievidzskom okrese, podľa viceprimátora Prievidze Ľuboša Maxinu by zrekonštruovaný úsek mohol priniesť aj nového investora do tamojšieho priemyselného parku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.