Kiska si zapálením sviečky pripomenul výročie Sviečkovej manifestácie

Na snímke vpravo prezident SR Andrej Kiska si symbolickým zapálením sviečky pripomenul výročie Sviečkovej manifestácie, ktorá sa konala 25. marca 1988 pri pamätníku Sviečkovej manifestácie v Bratislave 25. marca 2015. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 25. marca (TASR) – Napriek tomu, že tisíce ľudí mohli predpokladať, že budú voči nim represálie, našli odvahu a prišli v roku 1988 zabojovať za slobodu. Pri pamätníku Sviečkovej manifestácie v Bratislave to dnes povedal prezident SR Andrej Kiska, ktorý si zapálením sviečky pripomenul výročia Sviečkovej manifestácie.

Sviečková manifestácia bola podľa neho jedným z najvýraznejších prejavov protestu proti komunistickému režimu v ČSSR. "Keď som dnes dával túto sviečku, napadali mi dve slová - sloboda a odvaha. Sloboda preto, lebo tisíce ľudí, ktoré tu vtedy boli, nesmierne túžili po slobode. A odvaha, pretože nikto z týchto tisícov ľudí nemohol tušiť, že za rok a pol padne železná opona. Všetci mohli predpokladať, že voči nim budú represálie, že voči nim budú útoky," povedal prezident.

Na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave sa 25. marca 1988 konala Sviečková manifestácia, na ktorej sa zišli tisícky občanov z hlavného mesta i ďalších miest a obcí Slovenska. So sviečkami v rukách vyjadrili názor na nedodržiavanie ľudských a najmä náboženských práv vo vtedajšom Československu. Manifestácia v roku 1988 sa stala najväčším verejným vystúpením proti komunistickému režimu vo vtedajšej ČSSR od roku 1968.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.