Militanti z Gazy v roku 2014 spáchali vojnové zločiny

Palestínčania prehľadávajú ruiny komplexu budovy Italian Complex po niekoľkých nočných izraelských leteckých náletoch, archívne foto Foto: TASR/AP

Jeruzalem 26. marca (TASR) - Palestínske militantné organizácie spáchali počas vlaňajšieho konfliktu medzi Izraelom a palestínskym pásmom Gazy vojnové zločiny, pričom usmrtili civilistov z oboch strán, uvádza sa v dnes zverejnenej správe ľudskoprávnej organizácie Amnesty International. Citovala z nej agentúra AP.

Správa prichádza po dvoch predošlých dokumentoch z konca minulého roka, ktoré obvinili Izrael z vojnových zločinov pre útoky na civilné budovy a palestínske obytné štvrte počas 50 dní trvajúcej vojny v Gaze.

Konflikt si podľa predstaviteľov palestínskych území, ako aj OSN vyžiadal vyše 2100 mŕtvych Palestínčanov, väčšinou civilistov. Na izraelskej strane zahynulo 66 vojakov a šesť civilistov.

Palestínski militanti, vrátane ozbrojeného krídla hnutia Hamas, uskutočňovali útoky prostredníctvom neriadených raketových striel a mínometných granátov, čo je v rozpore s medzinárodným právom, tvrdí Amnesty.

Predmetná správa takisto obviňuje palestínskych militantov z uskladňovania munície v civilných budovách a školách prevádzkovaných Organizáciou Spojených národov, ako i z útokov neďaleko miest, kde sa ukrývali stovky občanov vyhnaných zo svojich domovov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.