Jubilejný bratislavský maratón bude rekordný a s množstvom akcií

Ilustračné foto. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 26. marca (TASR) - Na jubilejnom 10. ročníku bratislavského mestského maratónu sa predstaví rekordný počet bežcov. Počet prihlásených vo všetkých kategóriách prekročil hranicu 11.000, informovali na štvrtkovej záverečnej tlačovej konferencii organizátori podujatia ČSOB Bratislava Marathon 2015.

Prvenstvo medzi mužmi bude obhajovať Keňan Joel Maina Mwangi, ktorý vlani triumfoval v čase 2:18:22 h. Medzi ženami bola vlani najrýchlejšia Keňanka Alice Kiborová v čase 2:42:55 h. Víťazi tohtoročného maratónu získajú prémiu 2000 eur, no môžu si prilepšiť v závislosti od dosiahnutého času.

"Prvýkrát bude z maratónu priamy televízny prenos, čo nás veľmi teší. Pred desiatimi rokmi sme začínali so 760 bežcami a teraz sú tie počty niekoľkonásobne vyššie. Prihlásených je viac ako 11-tisíc účastníkov. Čísla sa ešte môžu hýbať smerom hore. Na štarte maratónu by ich malo byť vyše tisíc. Čísla sú veľmi pekné, verím, že ľudia budú spokojní a užijú si jednotlivé disciplíny. Na štafetový beh a minimaratón sa už prihlásiť nedá vzhľadom na kapacitné dôvody. Pre zaujímavosť, z Bratislavčanov je prihlásených 3277 bežcov. Zhruba 40 percent účastníkov je teda z Bratislavy a blízkeho okolia, cudzincov bude z celkového počtu zhruba 17 percent. Svedčí to o tom, že podujatie sa stáva medzinárodné. Na tom, že evidujeme prihlášky z 51 krajín, sa nič nezmenilo. Netreba zabudnúť ani na to, že sa v noci na nedeľu mení čas. Verím, že nikto z účastníkov nezmešká štart," informoval riaditeľ mestského maratónu v Bratislave Jozef Pukalovič.

Podujatie bude posledný marcový víkend rozdelené do dvoch dní. V sobotu sa predstavia deti a mládež v minimaratóne, tí najmenší absolvujú detské behy v kategórii "lezúni". Na programe bude aj History run, nesúťažný - tréningový 6 kilometrov dlhý beh centrom mesta. Jeho trasa povedie po miestach bohatých na bratislavské pamätihodnosti. V nedeľu sa v rámci hlavnej časti pobeží maratón, polmaratón a súťaž štafiet. Štart bude o 10.00 h, v priamom prenose ho premiérovo odvysiela RTVS na Dvojke. Maskotom podujatia bude lev s menom "Runny". "Pobeží v sobotu detské behy, takže aj tí najmenší budú mať určite z pretekov radosť a spestrenie," dodal Pukalovič. Na podujatí pomáha tím 450 ľudí. "Snažili sme sa na nič nezabudnúť a urobiť všetko pre to, aby podujatie dobre dopadlo a ľudia sa tu dobre cítili. V sobotu by mal ustať vietor, malo by byť okolo 15-16 stupňov a v nedeľu by nemal byť žiadny vietor, okolo 10 stupňov a pod mrakom, čiže ideálne počasie pre bežcov."

V súvislosti s podujatím sa obyvatelia a návštevníci hlavného mesta musia pripraviť na dopravné obmedzenia. V sobotu sa dotknú na krátky čas Prístavnej ulice v smere od križovatky Košická – Landererova pri Moste Apollo po Prístavný most, a to v čase od 13.55 do 14.30 a následne od 15.55 do 16.30. V nedeľu sa dopravné obmedzenia budú týkať najmä mestských častí Staré Mesto a Ružinov, a to najmä Ružinovskej ulice v oboch smeroch, Záhradníckej ulice a ulíc centra mesta. Doprava na jednotlivých uliciach bude priebežne zatváraná a otváraná v závislosti od behu pelotónu bežcov. Tesne pred štartom pretekov bude v čase od 9.50 do 10.40 h presmerovaná doprava a zatvorený vjazd na Most Apollo v smere do centra mesta.

V čase od 10.00 do 12.40 bude výraznejšie obmedzená doprava na Landererovej a Prístavnej ulici. Vodičom odporúčajú organizátori namiesto tranzitu cez mesto využiť mosty a petržalský obchvat. Priamo v blízkosti trasy behu budú bez obmedzení a plne prejazdné Bajkalská ulica, Trnavská ulica, Krížna, Šancová, Suché mýto, rovnako tak všetky mosty. O presmerovaní a úprave liniek mestskej hromadnej dopravy sú bližšie informácie na internetovej stránke www.dpb.sk. Úplné obnovenie premávky MHD bude o cca 15.00 h (v priestoroch pri Eurovea až okolo 18-tej hodiny).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.