Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kozák a striedajúci hráč Vladimír Weiss sa objímajú v piatkovom zápase C-skupiny kvalifikácie EURO 2016 Slovensko - Luxembursko v Žiline, 27. marca 2015. Foto: TASR

Žilina 27. marca (TASR) - Slovenskí futbalisti majú po polovici odohratých zápasov kvalifikácie EURO 2016 na konte plný počet 15 bodov a zostávajú lídrami C-skupiny. V piatkovom stretnutí zvíťazili zverenci trénera Jána Kozáka v Žiline nad papierovo najslabším tímom zoskupenia Luxemburskom jednoznačne 3:0 a posilnili si vyhliadky postúpiť na budúcoročný finálový turnaj, ktorý sa uskutoční vo Francúzsku.

Kozák po zápase vyjadril spokojnosť a potešila ho aj výborná atmosféra na takmer vypredanom štadióne pod Dubňom. "Bol to náš prvý zápas v tomto roku a teší ma, že sme v ňom podali veľmi dobrý výkon. Dosiahli sme víťazstvo rozdielom triedy, prišlo veľa ludí, za čo im ďakujem. Je to neuveriteľné, že máme na konte 15 bodov, no vo futbale sa to stáva. Hráči dozreli futbalovo aj ľudsky, tešia sa na každý zápas a zraz," zhodnotil súboj tréner SR bezprostredne po súboji výhru do kamier RTVS.

Favorit rozhodol zápas v prvom polčase troma gólmi. Skóre duelu na takmer vypredanom žilinskom štadióne otvoril už v 10. minúte Adam Nemec a do polčasu sa ešte presadili Vladimír Weiss (21. minúta) a Peter Pekarík (40. minúta). Slováci natiahli víťaznú šnúru na sedem zápasov, naposledy zakopli v máji minulého roka v Petrohrade, keď v prípravnom meraní síl podľahli Rusom 0:1.

Kozák na pozápasovej tlačovej konferencii ocenil efektivitu tímu v prvom polčase, v druhom ho zamrzelo zranenie Juraja Kucku, či druhá žltá karta pre kapitána Martina Škrtela. "Mali sme dostatok času preštudovať hru Luxemburska. Je vidieť, že tréner je šiesty rok s tímom a vidieť ich prácu. Futbal hrali organizovane, hrali vysoko blok po strate lopte. Nie sú pod tlakom výhier a tlak na nich nie je tak veľký. My sme ich prečítali, v prvom polčase sme dali tri góly. Do druhého polčasu sme išli s tým, že nesmieme dostať gól a hrať na nulu. Čakal som, že ešte dáme nejaký gól, čo sa ale nepodarilo. Hrali sme dobre a pred fantastickým publikum. Ďakujem fanúšikom. Hrať proti Luxembursku na takmer vypredanom štadióne je výborné. Už sa tešíme na ďalší zápas. Mrzí ma žltá karta pre Škrtela, je už pre neho druhá, a zranenie Ďura Kucku, ktorý má vykĺbený prst, som rád, že to nie zlomené. Bol v nemocnici, napravili mu to a bude môcť hrávať v klube. A my potrebujeme, aby naši hráči hrávali."

"Mali sme dostatok času preštudovať hru Luxemburska. Je vidieť, že ich tréner je šiesty rok s tímom a vidieť jeho prácu. Futbal hrali organizovane, hrali vysoko blok po strate lopte. Nie sú pod tlakom výhier a tlak na nich nie je tak veľký. My sme ich prečítali, v prvom polčase sme dali tri góly. Do druhého polčasu sme išli s tým, že nesmieme dostať gól a hrať na nulu. Čakal som, že ešte dáme nejaký gól, čo sa ale nepodarilo. Hrali sme dobre a pred fantastickým publikum. Ďakujem fanúšikom. Hrať proti Luxembursku na takmer vypredanom štadióne je výborné. Už sa tešíme na ďalší zápas."

Najbližšie sa Slováci predstavia v utorok 31. marca o 20.30 h opäť v Žiline v prestížnom prípravnom zápase proti rivalovi z Česka. Ďalší kvalifikačný súboj ich čaká 14. júna doma proti Macedónsku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR