Nálada v slovenskej ekonomike v marci mierne klesla

Ilustračné foto Foto: TASR/Ivan Majerský

Bratislava 30. marca (TASR) - Nálada v slovenskej ekonomike v marci tohto roka medzimesačne mierne klesla. Ako dnes informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR, trojmesačný kĺzavý priemer indikátora ekonomického sentimentu (IES) oproti spresnenej hodnote predchádzajúceho mesiaca klesol o 0,6 na 101,1 bodu.

"Priaznivý vývoj v sektore stavebníctva bol negovaný najmä nepriaznivým vývojom v priemysle a obchode," vysvetlili štatistici. Indikátor aktuálne prevyšuje hodnotu rovnakého obdobia vlaňajška o 4,9 bodu, zaostáva však za úrovňou dlhodobého priemeru o 3,2 bodu.

Spotrebiteľská atmosféra na Slovensku sa v marci podľa ŠÚ SR príliš nezmenila. V porovnaní s februárom jej indikátor klesol o 0,3 na -8,6 bodu. Priaznivý vývoj indikátora očakávanej nezamestnanosti bol eliminovaný nepriaznivým vývojom predpokladanej ekonomickej situácie na Slovensku a odhadu možnosti sporiť v domácnosti. Medziročne bol ukazovateľ vyšší o 9,4 bodu, prevyšoval aj dlhodobý priemer.

Priemysel

Indikátor dôvery v priemysle poklesol v marci oproti februáru o 5,7 percentuálneho bodu (p. b.) na hodnotu 0,3, pričom sa dostal o 1,7 bodu pod úroveň dlhodobého priemeru. "Pokles indikátora ovplyvnil najmä nepriaznivý vývoj očakávanej produkcie na nasledujúce tri mesiace," priblížili štatistici.

Stavebníctvo

Indikátor dôvery v stavebníctve v marci oproti predchádzajúcemu mesiacu vzrástol o 3 body na hodnotu -16, vplyvom priaznivejších hodnotení úrovne objednávok. Aktuálny výsledok prevyšuje dlhodobý priemer o 12 bodov.

Obchod

Naopak, indikátor dôvery v obchode v marci v porovnaní s februárom klesol o 2,7 na 13 bodov, a to vplyvom negatívneho hodnotenia súčasných a očakávaných podnikateľských aktivít a stavu zásob.

Služby

Indikátor dôvery v službách sa podľa ŠÚ SR nezmenil, keď zostal na úrovni februárového prieskumu s hodnotou 7,3 percentuálneho bodu. Jeho vývoj bol ovplyvnený negatívnymi hodnoteniami podnikateľskej situácie a súčasného dopytu, ktoré boli vyvážené pozitívnymi hodnoteniami očakávaného dopytu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.