V trnavskom múzeu otvoria výstavu o prvom výstupe Slovákov na Everest

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk/JD

Trnava 30. marca (TASR) - Výročie prvého výstupu Slovákov na Mount Everest a viac ako 80 rokov od narodenia horolezca Jozefa Psotku sa stali témou výstavy Slovenského olympijského a športového múzea v Bratislave, ktorú bude od 1. apríla prezentovať Západoslovenské múzeum v Trnave. Predstavuje početné exponáty patriace členom československej vedecko–horolezeckej výpravy, medzi vzácne exponáty patrí certifikát Ministerstva turistiky Nepálu, ktorý potvrdzuje úspešný výstup horolezcov. V rámci výstavy, ktorá potrvá do konca júna, sa bude premietať aj dokument Krutá výzva a na máj je naplánovaná beseda s Miroslavom Končokom a Vladimírom Launerom.

Pred 31 rokmi, 19. júla 1984, opustila Bratislavu úvodná skupina prvej expedície na Mount Everest, ktorá si vytýčila dva ciele. Vedecký, zameraný na preskúmanie problematiky ochrany národného parku Sagarmatha, a športový, hodnotnou výstupovou cestou bez použitia kyslíkových prístrojov zdolať najvyšší vrchol zemegule. O tri mesiace neskôr - 15. októbra o 15.15 hodine vystúpili spolu so šerpom Ang Ritom na vrchol himalájskeho obra ako prví v histórii československého horolezectva Zoltán Demján a Jozef Psotka, legenda svojej horolezeckej generácie, pre ktorú lezenie nebolo len naplnením osobných ambícií, ale znamenalo predovšetkým mystické spojenie s prírodou. Počas návratu sa 50-ročný Psotka od svojich spoločníkov oddelil a po vyše 1000-metrovom páde do Západného kotla zahynul. Jeho nedožité osemdesiate narodeniny si verejnosť pripomenula 12. februára 2014. Na výstave nájdu návštevníci aj niektoré jeho osobné veci.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.