Šéf agentúry AP vyzýva: Zabitie novinára by mal byť vojnový zločin

Generálny riaditeľ agentúry AP Gary Pruitt Foto: TASR/AP

Hongkong 30. marca (TASR) - Generálny riaditeľ americkej nadnárodnej tlačovej agentúry AP (Associated Press) Gary Pruitt vyzval dnes na zmeny v medzinárodnom práve, na základe ktorých by zabitie novinárov alebo ich vzatie za rukojemníkov malo byť vojnovým zločinom.

Pruitt v dnešnom prejave povedal, že je potrebný nový systém na ochranu žurnalistov, keďže pokrývajú konflikty, v ktorých sa čoraz viac stávajú terčami extrémistických skupín.

Vlaňajšok bol pre agentúru AP obzvlášť vražedný - zabití boli štyria jej novinári. Pri výkone povolania prišlo v roku 2014 o život celkovo 61 žurnalistov, ako uvádza organizácia Výbor na ochranu novinárov (VON).

Generálny riaditeľ agentúry AP Gary Pruitt počas prejavu v pondelok 30. marca 2015 Foto: TASR/AP

Jeden z najmedializovanejších prípadov zabitých novinárov bola smrť oceňovanej nemeckej fotoreportérky agentúry AP Anji Niedringhausovej, ktorú 4. apríla 2014 zastrelil policajt, keď prinášala informácie o prezidentských voľbách v Afganistane.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.