Angela Lansburyová (To je vražda, napísala) sa teší divadelnej cene

Na archívnej snímke zo 7. januára 2013 britská herečka Angela Lansbury pózuje v Sydney. Foto: TASR/AP

Londýn 13. apríla (TASR) - Víťazmi prestížnych britských divadelných cien Olivier 2015 sa v nedeľu večer stali hra amerického klasika Arthura Millera Pohľad z mosta, režírovaná v Londýne Belgičanom Ivom van Hoveom, a muzikál o anglickej rockovej skupine The Kinks, Sunny Afternoon (Slnečné popoludnie).

Publikum londýnskej Kráľovskej opery však z kresiel dvihla herečka Angela Lansburyová, ktorá v 89 rokoch prevzala svoju prvú cenu Olivier za vedľajšiu postavu popletenej Madame Arcatiovej v komédii Noela Cowarda Blithe Spirit. Český film z roku 1975 nakrútený podľa tejto hry sa volal Rozmarný duch.

Angela Lansburyová je slovenským divákom známa najmä z televízneho seriálu "To je vražda, napísala".

"Nemáte predstavu, aká som vďačná, že mám toto 'bábätko' (sošku) v rukách," zverila sa prítomným rodená Londýnčanka, ktorá už má čestného Oscara za celoživotný prínos, päť amerických divadelných cien Tony a najvyššie britské ocenenie pre jednotlivca, čestný rytiersky titul Dame.

"Pomaly sa blížim k deväťdesiatke a mám pocit, ako by som vyhrala milión dolárov," zverila sa herečka, ktorá prvýkrát vstúpila na divadelné dosky v 40. rokoch minulého storočia. Zdôraznila, že divadlo je "život - a vďaka Bohu, že som stále v ňom," citovala ju agentúra AP.

Hra Mikea Bartletta o fiktívnom období, v ktorom sa trónu ujme princ Charles a bude to mať katastrofálne následky - King Charles III (Kráľ Karol III.) bola ocenená ako najlepšia nová divadelná hra. "Ďakujem kráľovskej rodine, že nám nezavrela divadlo za vlastizradu," povedal Bartlett.

Muzikál Sunny afternoon o anglických rockeroch z 60. rokov si odniesol štyri ceny Olivier - za najlepší nový muzikál a herecké výkony Johna Dagleisha a Georgea Maguira, ktorí stvárnili bojujúcich bratov Raya a Dava Daviesovcov. Skutočný Ray Davies prevzal cenu za výnimočnú hudbu muzikálu.

Davies, ktorého piesne zahŕňajú napríklad Sunny Afternoon, Waterloo Sunset a Lola, na slávnostnom večeri povedal, že zdrojom jeho piesní sú ľudia. "Keď budete nabudúce sedieť niekde v parku a uvidíte, že sa na vás niekto taký ako ja pozerá - nevolajte políciu," vysvetľoval.

Millerov Pohľad z mosta získal tri ceny Olivier: za najlepšie nové naštudovanie; za najlepšiu réžiu, tú získal Ivo van Hove; a tretiu, hereckú cenu, si odniesol Mark Strong za svoj výkon v tejto brooklynskej tragédii.

Britské divadelné ceny Olivier sú pomenované po anglickom hercovi, režisérovi a divadelnom producentovi Laurenceovi Olivierovi (1907-1989) a udeľuje ich spoločnosť Society of London Theatre (SOLT), zastrešujúca divadlá londýnskeho West Endu. Víťazov väčšiny kategórií vyberá komisia zložená z divadelných profesionálov a návštevníkov. Ceny sú udeľované od roku 1976.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.