Veľkoobchodné ceny v Nemecku v marci opäť klesli

ilustračné foto Foto: TASR/AP

Wiesbaden 14. apríla (TASR) - Veľkoobchodné ceny v Nemecku v marci síce opäť klesli, ale menej ako v predchádzajúcom mesiaci. Na druhej strane ich zníženie naznačuje, že aj spotrebiteľská inflácia, ktorá sa v marci dostala zo záporných čísiel, môže opäť zmeniť smer a zamieriť smerom nadol. Informovala o tom agentúra RTTNews.

Z najnovších údajov spolkového štatistického úradu Destatis vyplýva, že index veľkoobchodných cien v Nemecku sa v marci 2015 znížil medziročne o 1,1 %. Tempo jeho poklesu sa však zmiernilo oproti februáru, keď sa ceny hotových výrobkov prepadli o 2,1 %. Index veľkoobchodných cien v najväčšej ekonomike eurozóny sa vytrvalo znižuje od júla 2013.

Hlavným dôvodom marcového medziročného poklesu nemeckých veľkoobchodných cien bolo strmé zníženie cien pevných palív a ich derivátov.

V medzimesačnom porovnaní marcové veľkoobchodné ceny v Nemecku vzrástli, už druhý mesiac po sebe, a to o 1 % po februárovom zvýšení o 0,5 %. Marcový medzimesačný nárast cien hotových produktov bol zároveň najstrmší od septembra 2012.

Odborníci pozorne sledujú vývoj týchto cien v Nemecku, ktoré im signalizujú, ako sa bude vyvíjať spotrebiteľská inflácia nielen v samotnej krajine, ale aj v celej eurozóne. Podľa rýchleho odhadu sa medziročná miera inflácie v Nemecku v marci zvýšila o 0,3 % a vo februári o 0,1 %, pričom v januári ešte klesla o 0,4 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.