Erdogan: Turecko si nebude všímať názory EÚ na zabíjanie Arménov

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan na rokovaní v Ankare Foto: TASR/AP

Istanbul 15. apríla (TASR) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes vyhlásil, že Turecko nebude venovať pozornosť postojom Európskej únie k masovému vyvražďovaniu Arménov z roku 1915 v časoch Osmanskej ríše, ktoré pápež František označil na nedeľnej omši za genocídu.

Európsky parlament má ešte dnes debatovať o rezolúcii pri príležitosti 100. výročia vyvražďovania, počas ktorého osmanskí Turci zabili 1,5 milióna arménskych mužov, žien, detí a kňazov, pripomenula tlačová agentúra Reuters.

"Nech už urobia akékoľvek rozhodnutie, pôjde jedným uchom dnu, druhým von," povedal Erdogan novinárom v tureckej metropole Ankara pred odletom na oficiálnu návštevu Kazachstanu.

Pápež počas nedeľnej omše 12. apríla, ktorú celebroval podľa tradícií arménskeho kresťanského rítu vo vatikánskej Bazilike sv. Petra pri príležitosti 100. výročia vyvražďovania Arménov za prvej svetovej vojny, označil Arménov za obete "prvej genocídy 20. storočia". Tieto slová vyvolali rozhorčenie v Turecku. Erdogan obvinil pápeža Františka z toho, že rozpráva "nezmysly".

Aj ďalší tureckí predstavitelia pápeža za jeho slová o genocíde Arménov kritizovali a označili ich za historicky "nepravdivé".

Moslimské Turecko uznáva, že mnoho kresťanských Arménov zahynulo v bojoch s osmanskými vojakmi v roku 1915, keď bolo Arménsko súčasťou Osmanskej ríše ovládanej z Istanbulu. Odmieta však tvrdenie o tom, že počet týchto obetí dosiahol státisíce či milióny, a preto striktne nesúhlasí s výrazom genocída.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.