Líbyjská vláda má podozrenie,že džihádisti majú zbrane aj cez Belgicko

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Brusel 15. apríla (TASR) - Lietadlá, ktoré každé dva týždne odlietajú z letiska v Ostende na belgickom pobreží do Líbye, často prepravujú nelegálne zbrane určené líbyjským moslimským protivládnym bojovníkom. Uviedla to dnes tlačová agentúra Belga.

Informácie o možnom pašovaní zbraní pre džihádistov pochádzajú z afrických zdrojov a experti OSN v tejto súvislosti tiež vyjadrili svoje obavy.

Líbyjské zdroje, ktoré naznačili pravdepodobnosť pašovania zbraní cez belgické letisko, patria k vláde uznávanej medzinárodným spoločenstvom. Podľa týchto zdrojov sú zbrane prichádzajúce z Európy určené pre koalíciu islamistických bojovníkov, ktorá bojuje proti oficiálne uznanej vláde.

Lietadlo typu Boeing 747, ktoré minulý týždeň odletelo z letiska v Ostende, malo okrem iného doručiť do Líbye aj rôzne druhy munície a ľahké protilietadlové delostrelectvo. Líbyjské vládne zdroje však priznali, že nie sú schopné určiť pôvod zbraní na palube lietadla.

Líbyjské zdroje upozornili na skutočnosť, že lietadlá, ktoré odlietavajú z Ostende, pravidelne pristávajú aj v Spojených arabských emirátoch, pričom sa v poslednom čase ukázalo, že táto krajina je východiskovým bodom pre dodávky zbraní do Líbye.

Organizácia Spojených národov rovnako vyjadrila podozrenia v súvislosti s letmi z Ostende. Inšpektori OSN koncom minulého roka zistili "podozrivé objekty" pri preverovaní dodávacích listín. Žiadali o vysvetlenie zo strany belgických orgánov, ktoré však odpovedali, že pri inšpekcii jedného z lietadiel do Líbye nenašli žiadna zakázané výrobky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.