EKS: Taje elektronických nástrojov kontra realita

Poradkyňa ministra vnútra Roberta Kaliňáka Tatiana Behrová. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 16. apríla (TASR) - Oboznámiť verejný aj súkromný sektor s aktuálnymi zmenami a pripravovanými novinkami v oblasti elektronizácie vo verejnom obstarávaní, ako aj s doterajšími výsledkami zavedenia elektronického trhoviska mala za cieľ konferencia "TAJE elektronických nástrojov kontra realita", ktorá sa dnes konala v Bratislave.

Ako zdôraznili organizátori zo spoločnosti Otidea, podujatie poukázalo na aktuálne otázky súčasnej praxe v rámci elektronizácie a podnietilo diskusiu odbornej aj laickej verejnosti, ktorá je nevyhnutná na ich riešenie.

Elektronický kontraktačný systém (EKS), ako uviedla v prezentácii Tatiana Behrová, poradkyňa ministra vnútra a koordinátorka projektu EKS, je elektronické trhovisko v súčasnosti jediný plne elektronizovaný anonymný systém bez ľudského zásahu, ktorý automaticky generuje zmluvy na základe výsledkov súťaže, ktorá sa odohráva aukčným spôsobom v priamom prenose a pod neobmedzenou verejnou kontrolou. Už výsledky za prvé mesiace fungovania ukázali, že systém prináša podstatné odbúranie zbytočnej byrokracie, úsporu času a najmä úsporu verejných zdrojov.

V súčasnosti Centrálne obchodné miesto registruje 7500 dodávateľov, 5300 objednávateľov a 10.500 opisov predmetu zákazky. Práve v opise zákazky vidí Behrová problém, keďže nie vždy a kvalitne záujemca opíše to, čo vlastne potrebuje nakúpiť. Ale aj v tomto smere nastáva zlepšenie.

Za štyri mesiace testovacej a 2,5 mesiaca ostrej prevádzky EKS sa zrealizovalo 3500 obchodov, pričom priemerná úspora vypočítaná z rozdielu prvej a najnižšej ponuky dosahuje vyše 22 %. V praxi to znamená úspory v desiatkach tisíc eur z verejných zdrojov.

"Elektronické nástroje verejného obstarávania môžu významne uľahčiť celý proces, ale nemôžu nahradiť zodpovednosť a zdravý rozum dobrého hospodára," zdôraznila na záver Behrová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.