Protest študentov v Čile prerástol do potýčok

Do ulíc hlavného mesta Santiago vyšli v noci nadnes tisíce mladých ľudí, aby protestovali proti nedávnym korupčným škandálom v krajine, proti meškaniu reformy školstva, nekvalifikovaným učiteľom, nekvalitným štátnym a príliš drahým súkromným školám. Foto: TASR/AP/Luis Hidalgo

Santiago 17. apríla (TASR) - Demonštrácia čilských študentov proti korupcii a za reformu školstva v noci nadnes prerástla do potýčok s políciou a zatýkania, informovala agentúra AP.

Do ulíc hlavného mesta Santiago vyšli v noci nadnes tisíce mladých ľudí, aby protestovali proti nedávnym korupčným škandálom v krajine, proti meškaniu reformy školstva, nekvalifikovaným učiteľom, nekvalitným štátnym a príliš drahým súkromným školám. Podľa polície sa na proteste zúčastnilo asi 20.000 ľudí, samotní organizátori informovali o asi 150.000 účastníkoch, uviedla AP.

Pochod mal pokojný priebeh až do svojho záveru, keď skupinky demonštrantov začali do hliadkujúcej polície hádzať kamene a zápalné fľaše. Zranených bolo sedem príslušníkov polície, ktorá predviedla na výsluch 134 podozrivých.

Fotogaléria z protestu

Cieľom študentských protestov je vyvinúť tlak na prezidentku Michelle Bacheletovú, aby splnila sľuby z predvolebnej kampane a presadila reformu školstva. Študenti tvrdia, že nie sú ochotní ešte dlhšie čakať na zmeny. Okrem toho sú aj "znechutení" korupčnými škandálmi, do ktorých sú zapletení mnohí politici a podnikateľská elita.

V zozname korupčných prípadov je aj podozrivá banková pôžička pre Bacheletovej syna, ako aj podozrenia súvisiace s financovaním predvolebnej kampane či daňový podvod v banskej spoločnosti SQM. Študenti obvinili politické vedenie krajiny, že nepracuje v prospech väčšiny, ale len pre úzky kruh vyvolených.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.